Naturalne kosmetyki do włosów – co warto o nich wiedzieć?

Naturalne kosmetyki do włosów – co warto o nich wiedzieć?

Naturalne kosmetyki do ciała i włosów wręcz zawładnęły sklepowymi półkami. Można je znaleźć w większości popularnych drogerii, dzięki czemu są łatwo dostępne i każdy może z nich skorzystać. Obecnie zwracamy większą uwagę na skład kosmetyków i ich pochodzenie, staramy się żyć w zgodzie z naturą i minimalizujemy zużycie produktów z dodatkiem chemii. W tym wpisie skupimy się na naturalnych kosmetykach do włosów oraz ich działaniu. Zobacz, co warto o nich wiedzieć i czy warto je kupować.

Kosmetyki naturalne kontra syntetyczne – które są lepsze?

To jaki rodzaj kosmetyków jest lepszy dla naszej skóry – naturalny czy syntetyczny zależy w dużej mierze od upodobań. Zarówno kosmetyki naturalne, jak i ich syntetyczni koledzy muszą przejść mnóstwo badań przed wypuszczeniem na rynek. Wszystkie produkty, które znajdziemy w drogeriach, muszą spełniać pewne normy bezpieczeństwa, dlatego zarówno jedne, jak i drugie kosmetyki do włosów można stosować bez obaw o stan swojej skóry. Jeśli jednak zależy Ci na ekologii oraz chcesz dać odpocząć swojej skórze od chemicznych substancji, to naturalne kosmetyki do włosów będą lepszym rozwiązaniem.

Czemu szampony naturalne słabo się pienią?

Osoby, które rezygnują z szamponów syntetycznych, na rzecz tych naturalnych często zastanawiają się nad tym, czy aby na pewno ten kosmetyk dobrze oczyszcza skórę głowy. Wątpliwości budzi to, że naturalne kosmetyki do włosów nie pienią się jak te, które używaliśmy do tej pory. Szampony syntetyczne zawierają SLS, czyli detergent, który odpowiada za pienienie się kosmetyku.

Jest to chemiczna substancja, której nie znajdziemy w kosmetykach naturalnych, dlatego mogą się one gorzej pienić. Nie oznacza to jednak, że naturalne kosmetyki nie oczyszczają skóry głowy. Piana jest jedynie dodatkiem, który może nam podpowiedzieć, czy dobrze rozprowadziliśmy szampon po głowie, sama w sobie nie ma zbyt dużych właściwości oczyszczających.

Data przydatności kosmetyków naturalnych

Mogłoby się wydawać, że kosmetyki naturalne mają krótszą datę ważności niż te syntetyczne. Nie zawsze tak jednak jest. Kosmetyki naturalne nie mają w składzie sztucznych konserwantów, które przedłużają trwałość kosmetyku, ale zamiast tego można znaleźć w nich olejki i mieszanki alkoholu z kwasem DHA BA, który wydłuża datę ważności produktu. Wbrew pozorom naturalne kosmetyki mogą mieć długi okres ważności. Warto to jednak zawsze sprawdzić, a informacja na ten temat znajduje się najczęściej na zakrętce lub w dolnej części opakowania produktu.