Niektóre cateringi dietetyczne mają szerszą ofertę diet, inne nieco węższą, ale, ogółem mówiąc, ta forma żywienia znana jest z dużej różnorodności. Jeśli więc ktoś zastawia się nad przejściem na dietą pudełkową, nie musi obawiać się, że nie znajdzie takiej diety, która by go usatysfakcjonowała smakowo, a dodatkowo na przykład była zgodna z jego restrykcjami żywieniowymi, wynikającymi czy to ze światopoglądu, czy ze stanu zdrowia. W tym artykule przedstawimy najczęściej spotykane, a także najciekawsze naszym zdaniem diety, które można spotkać w cateringach dietetycznych.
Rodzaje diet w cateringach dietetycznych
Często wybieranym rodzajem diety, który spotkamy w praktycznie każdym cateringu, jest podstawowa dieta zdrowa/fit. Jest ona przeznaczona dla osób, które nie mają specjalnych wymagań i restrykcji, a chcą po prostu zdrowo i smacznie zjeść. Jest to więc dieta, w której występuje mięso (w tym ryby) oraz produkty zawierające laktozę i gluten.
Taka dieta wyróżnia się różnorodnością wśród dań, a także uniwersalnością. Stosunkowo podobna do niej jest dieta odchudzająca, ale w niej jeszcze większy nacisk kładzie się na to, aby dania były nie tylko zdrowe, ale optymalne właśnie dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy.
Na podstawowej diecie się jednak zazwyczaj nie kończy. Do wyboru jest zazwyczaj również dieta wegańska i/lub wegetariańska, a więc dieta nie zawierająca mięsa (aczkolwiek można znaleźć na przykład specjalne diety wegetariańskie, które nie zawierają wołowiny czy wieprzowiny, ale ryby już tak), a w przypadku diety wegańskiej także innych produktów odzwierzęcych.
Jakie diety pudełkowe jeszcze występują? Choćby diety pozbawione laktozy i pozbawione glutenu, dla osób, które tych składników nie tolerują. Zdarza się w ofertach cateringów, na przykład tutaj: https://afterfit-catering.pl/krakow, diety bardziej specjalistyczne, takie jak dieta Paleo czy dieta ketogeniczna lub dieta na detoks.
Jaką dietę wybrać?
Zanim wybierzesz konkretny rodzaj diety, najpierw zastanów się, jakie są Twoje oczekiwania wobec diety (chcesz schudnąć, a może po prostu zdrowo się odżywiasz? Jesteś sportowcem na redukcji?), a także, czy masz jakieś restrykcje żywieniowe (nie jesz mięsa, nie tolerujesz glutenu). Niezależnie od typu wybranej diety, przed złożeniem zamówienia oblicz, jaka będzie dla Ciebie optymalna dzienna kaloryczność posiłków.
Pamiętaj, że inna jest optymalna kaloryczność w sytuacji, kiedy chcesz utrzymać obecną wagę, a inna, kiedy zależy Ci na schudnięciu. Dieta na schudnięcie polega bowiem nie tylko na dobieraniu zdrowych, dietetycznych składników i potraw, ale też na redukcji spożywanych kalorii.