Ciągle rośnie ilość osób zainteresowanych ćwiczeniami i szeroko pojętnym fitnessem. Nic w tym dziwnego, bowiem w społeczeństwie zwiększa się świadomość na temat zdrowego stylu życia i dobrego wpływu aktywności fizycznej na organizm. Ludzie zaczynają ćwiczyć z różnych powodów – chcą być sprawniejsi, zrzucić kilka kilogramów czy traktują to jako hobby. Tak czy inaczej, na ogół nie jest to wcale takie łatwe. Zwłaszcza na początku ćwiczenia często wiążą się ze sporym zmęczeniem, bólem i dyskomfortem. Wszystko to może demotywować i sprawiać, że będziemy ciągle odkładać plany “na jutro”, a w końcu całkowicie przestaniemy ćwiczyć. Wobec tego jak zdobyć motywację do ćwiczeń i ją utrzymać?
Stwórz dokładny plan
Ludzie lubią być zwycięzcami i odnosić sukcesy, nawet małe. Jeśli stworzymy szczegółowy harmonogram ćwiczeń i plan działania to nie dość, że będziemy zorganizowani i o niczym nie zapomnimy, to jeszcze nasza satysfakcja będzie rosnąć wraz z jego wykonywaniem. Każdy odznaczony punkt będzie napełniał nas dumą i pchał do dalszego działania. Dodatkowo warto spróbować oszukać swój mózg i zastosować trik, który działa nie tylko na dzieci. Mowa oczywiście o przyznawaniu nagród za wypełnione zadania. Nie musi to być coś dużego. Chodzi o sam gest i fakt, że szybko ćwiczenia zaczniemy łączyć z przyjemnością i zadowoleniem, a nie bólem czy zmęczeniem.
Korzystaj z pomocy innych
Ciężko jest utrzymać motywację ćwicząc, ucząc się czy robiąc cokolwiek innego samemu. Człowiek to zwierze stadne, które naturalnie dąży do kontaktu z innymi. Warto wobec tego zainteresować się lokalnymi klubami i organizacjami zrzeszającymi osoby zainteresowane aktywnością fizyczną. Potencjalnych znajomych można szukać także na siłowni czy forach internetowych. Dzięki temu nie dość, że w ciężkich chwilach ktoś podniesie nas na duchu, to jeszcze będzie w stanie podzielić się swoim doświadczeniem i udzielić nam rad na dany temat. Chętniej wstaniemy na poranny bieg, jeżeli koło nas będzie biegł ktoś inny, będziemy się też lepiej czuć, jeżeli będziemy mogli pochwalić się komuś swoimi osiągnięciami.
Znajdź punkt odniesienia
Może to być na przykład wymarzona sylwetka, na zdjęcia której możesz patrzeć, ale nie tylko. Niektórych inspirują znani sportowcy czy idea pobiegnięcia w maratonie. Ciężko długoterminowo się motywować bez jasnego, możliwego do zobaczenia celu. Jeśli wiemy, do czego zmierzamy, bardziej nam będzie zależeć, niż gdybyśmy ćwiczyli „tak po prostu”.
Warto wiedzieć, jak zdobyć motywację do ćwiczeń. Jest ona stosunkowo ulotna, a przecież bez niej szanse na sukces znacznie spadają.