We współczesnym świecie na każdego człowieka oddziałuje więcej bodźców, niż kiedykolwiek wcześniej. Takie wynalazki jak telewizja i Internet sprawiły, że w każdej chwili dociera do naszego organizmu ogrom nowych informacji. Ma to swoje dobre strony, ale po pewnym czasie może wywołać problemy z pamięcią i koncentracją. Już od kilku lat coraz bardziej popularne stają się ćwiczenia, które pozwalają na zwalczanie tej choroby cywilizacyjnej i „trenowanie” swojego mózgu. Czy gry rozwijające mózg rzeczywiście działają? Ile czasu trzeba na nie poświęcać i w czym mogą pomóc?
Co może dać ćwiczenie umysłu
Na początku należy wspomnieć, że jakiekolwiek ćwiczenia dają efekt jedynie wtedy, kiedy wykonywane są regularnie. Tak jak nic nie da jednorazowa wyprawa na siłownię, tak pięć minut w jedną niedzielę nie uczyni z nas nagle geniusza. Tylko systematyczność i faktyczne przykładanie się do ćwiczeń daje szansę, że w końcu odczujemy ich efekty. W zależności od tego, jakie ćwiczenia wybierzemy rezultaty mogą być różne – poprawa w koncentracji czy pamięci, ale także polepszenie swoich umiejętności w zakresie analitycznego i logicznego myślenia. Nawet jeśli nie mamy dużo wolnego czasu, nawet kilkanaście minut dziennie może wystarczyć.
Jak ćwiczyć mózg
Są różne sposoby na ćwiczenie umysłu. Obecnie bardzo popularne są aplikacje na smartfony, które dają nam dostęp do szeregu gier i zagadek, często całkowicie za darmo. Ich zaletą jest fakt, że wykorzystywać je możemy w każdym momencie, na przykład w drodze do pracy. Na ogół są łatwe w obsłudze i stworzone z myślą o użytkownikach o różnym stopniu zaawansowania. Wbrew pozorom tego typu ćwiczenia nie muszą być wcale męczące i żmudne – przeciwnie, w wielu przypadkach można za ich pomocą dobrze się bawić, zrelaksować i przyjemnie spędzić czas z pożytkiem dla swojego umysłu.
Czy ćwiczenia rozwijające umysł rzeczywiście działają
Nie brak sceptyków, którzy twierdzą, że tak naprawdę korzystając z tego typu gier i aplikacji tylko marnujemy czas. Faktycznie, brak długofalowych badań na temat ich wpływu na mózg. Przeprowadzono jednak już kilka eksperymentów, które dowiodły, że nawet kilka tygodni intensywnych ćwiczeń jest w stanie doprowadzić do niemałej zmiany w zakresie pamięci czy koncentracji.
Gry rozwijające umysł mogą nie tylko uchronić nas przed problemami z pamięcią w przyszłości, ale także ułatwić codzienne życie. Z pewnością warto się nimi zainteresować, ponieważ mogą być nie tylko pożytecznym, ale także ciekawym sposobem spędzania czasu wolnego. Plusem jest to, że dzięki smartfonowi ćwiczenia są zawsze na wyciągnięcie ręki.