Jak w 12 krokach wypracować w sobie sumienność?

Jak w 12 krokach wypracować w sobie sumienność?

Każdy z nas chciałby być osobą sumienną. Nie ma w tym nic dziwnego – sumienność kojarzy nam się przede wszystkim z punktualnością, obowiązkowością oraz ambicją – czyli cechami powszechnie uznawanymi za bardzo korzystne. Jak donoszą badania, sumienność jest również cechą osobowości bardzo mocno powiązaną z sukcesem – zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Wszyscy dobrze wiemy, że ludzie są różni – i to nie zawsze z własnego wyboru. W tworzeniu się ludzkiej osobowości (prócz oczywiście doświadczeń życiowych) dużą rolę odgrywa nasza genetyka. Czy zatem osoba “z natury” mało sumienna będzie skazana na mniej szczęśliwe życie? Nie! Nad sumiennością, tak samo jak nad innymi cechami osobowości, możemy oczywiście pracować – nawet w starszym wieku. W jaki sposób? To w dużej mierze zależy od reszty naszej osobowości. Dlatego warto osobiście wykonać test osobowości, który pomoże nam bliżej poznać siebie.

Poniżej znajdziecie jednak kilka uniwersalnych porad, które niezależnie od dominujących cech osobowości pomogą wam w rozwinięciu swojej sumienności:

 • Warto oszczędzać. Ludzie sumienni liczą się z konsekwencjami, dlatego unikają kupowania czegoś pod wpływem impulsu. Starają się kierować w życiu zasadą “wydawaj mniej niż zarabiasz” – dlatego każdego miesiąca są w stanie odłożyć trochę pieniędzy. Jednym z wielu sposobów na oszczędzanie pieniędzy będzie choćby otworzenie konta oszczędnościowego w banku.

 • Osoby o wysokiej sumienności cechują się równie wysoką skłonnością do porządku. Osoby o niskiej sumienności – wręcz przeciwnie. Często żyją w niechlujnych, zagraconych domach. Zaniedbane gospodarstwo domowe może być źródłem nie tylko stresu, ale i atmosfery chaosu. A chaos nie sprzyja sumienności. Zatem utrzymuj swój dom w porządku. Nikt nie każe ci stać się przysłowiową “perfekcyjną panią domu” – przesada nigdy nie jest dobra. Dlatego na początek postaraj się utrzymać względny porządek w najczęściej użytkowanym pomieszczeniu swojego domu.

 • Zorganizowanie jest bardzo ważnym czynnikiem sumienności. Dlatego zaplanuj swój dzień. Poświęć 5 minut rano lub wieczorem na stworzenie realistycznego planu dnia. A potem się go trzymaj. Im bardziej szczegółowy plan tym lepiej – zacznij jednak od planu prostszego i bardziej ogólnego.

 • Badania wskazują, że ludzie niesumienni częściej cierpią na nadwagę. Jest to zasługa braku zdrowej i zbilansowanej diety. Zwiększ swoją sumienność tworząc tygodniowy plan posiłków! Unikaj fast foodów i staraj się własnoręcznie przygotowywać własne posiłki.

 • Sumienność przejawia się również w takich czynnościach jak utrzymywanie porządku w miejscu pracy. Pamiętaj – stosy kartek czy kubki z niedopitą kawą zalegające na stole to wróg produktywności. Stwórz własny sposób sortowania dokumentów i poświęć kilka ostatnich minut pracy na oczyszczenie biurka.

 • Ludzie sumienni nie spóźniają się do pracy czy na umówione spotkania. W dwóch słowach: są punktualni.

 • Opłacaj rachunki na czas. Punktualność to dewiza ludzi sumiennych, również w kwestii finansowej. Karne odsetki i obciążenia karty kredytowej są łatwe do uniknięcia. Wystarczy stać się bardziej sumiennym poprzez stworzenie i trzymanie się prostego harmonogramu opłat.

 • Wysypiaj się. To naprawdę bardzo ważne. Mawia się, że w życiu ludzi zapracowanych sen jest dobrem ekskluzywnym. Dlatego pozwól sobie na odrobinę luksusu i postaraj się spać przynajmniej 7,5 godziny dziennie. Duża część problemów osób niesumiennych wynika właśnie ze zmęczenia.

 • Ważne jest to, aby kończyć to, co już się zaczęło. Nie ma nic złego w twórczej kreatywności i pracy nad wieloma projektami na raz. Problem zaczyna się w momencie, gdy nie jesteśmy w stanie doprowadzić danego przedsięwzięcia do końca. Dlatego staraj się trzymać wcześniej ustalonego celu do końca.

 • Zaczynanie zadań jest równie ważne, jeśli nawet nie ważniejsze, co ich kończenie. Dlatego unikaj prokrastynacji! Nie martw się tym, że na początku może ci być ciężko zebrać się do pracy – początki zawsze są trudne. Przykładowo, możesz poprosić przełożonego lub bliską, zaufaną osobę o pomoc w pilnowaniu terminów – ot, niech od czasu do czasu przypomną ci o terminie oddania projektu.

 • Mierz wysoko. Wysokie ambicje to cecha charakterystyczna dla osób sumiennych. Pamiętaj jednak żeby nie zawieszać poprzeczki za wysoko – podnoś poziom trudności swoich celów powoli i stopniowo.

 • Ludzie sumienni charakteryzują się wewnętrznym umiejscowieniem kontroli. W skrócie oznacza to, że biorą odpowiedzialność za siebie i swoje otoczenie. Osoby niesumienne zachowują się odwrotnie – kiedy coś idzie nie po ich myśli są w stanie obwiniać za to środowisko (“to zadanie i tak było niemożliwe do wykonania!”) lub inne osoby (“uwziął się na mnie, nigdy mnie nie lubił!”). Pielęgnuj w sobie przekonanie co do tego, że to właśnie TY sprawujesz kontrolę nad własnym życiem.

Warto wspomnieć o tym, że sumienność mierzymy pewną skalą. Wystarczy tylko odrobina pracy nad sobą, aby przesunąć się na nieji, a wtedy poczujesz, że jesteś w stanie na poważnie realizować swoje marzenia. Dlatego pamiętaj, że warto być osobą sumienną – postaw na sukces i spróbuj przeżyć swoje życie najlepiej jak się da.