Żaluzje fasadowe – czy są dobrym rozwiązaniem?

Żaluzje fasadowe – czy są dobrym rozwiązaniem?

Myśląc o sposobie, aby chronić dom, hotel czy mieszkanie przed wzrokiem osób trzecich czy ostrymi promieniami słońca, w pierwszej kolejności możemy wpaść na pomysł zainstalowania rolet zewnętrznych – nie jest to jednak jedyna dostępna opcja. Druga popularna opcja to żaluzje fasadowe, nazywane też żaluzjami elewacyjnymi.

Już sama nazwa może wskazywać, z czym mamy do czynienia, jeśli jednak ktoś wcześniej nie spotkał się z takim rozwiązaniem, może zastanawiać się, czy warto w nie zainwestować. W tym materiale chcielibyśmy wyjaśnić, czym się one charakteryzują i jakie są ich największe zalety. Zapraszamy!

Czym właściwie są żaluzje elewacyjne?

Żaluzje elewacyjne są montowane na zewnątrz budynku, na tytułowej elewacji. Z wyglądu przypominają wspomniane wcześniej rolety, natomiast mimo wszystko nie jest to dokładnie to samo. Główna część ich konstrukcji składa się z tzw. lameli, czyli elementów osłaniających okno przed światłem, a także specjalnej kasety.

W przypadku rolet można jedynie częściowo zasłonić lub odsłonić okno, natomiast w przypadku żaluzji fasadowych istnieje opcja manipulowania kątem nachylenia lameli, aby jeszcze lepiej dopasowywać poziom nasłonecznienia pomieszczenia do swoich potrzeb. Dzięki temu można mieć okno zasłonięte na całej długości, a jednocześnie niekoniecznie całkowicie zaciemnione pomieszczenie.

Nie brakuje oczywiście również mechanizmu zwijania i rozwijania żaluzji, który może występować w formie ręcznej lub automatycznej – w tym drugim przypadku istnieje możliwość sterowania pilotem, ale nie tylko. Można też zainstalować na swoim telefonie specjalną aplikację, co jeszcze bardziej ułatwi sterowanie żaluzjami z dowolnego miejsca w budynku.

Dlaczego żaluzje fasadowe się opłacają?

Powodów, dla których żaluzje stalowe elewacyjne są warte rozważenia, jest naprawdę wiele. Obecnie za ich najważniejszą zaletę można uznać dobre właściwości izolacyjne. W zimę są one w stanie ograniczyć “uciekanie” ciepła z pomieszczenia, na oknie którego zostały zamontowane, co może realnie przełożyć się na zmniejszenie kosztów ogrzewania i zapewnić mieszkańcom bądź użytkownikom (np. w biurze) wysoki komfort termiczny.

W lato zaś chronią przed nadmiernym nagrzaniem pomieszczenia związanym z intensywnie świecącym słońcem. Natomiast w sytuacji, kiedy nie jest ani szczególnie gorąco, ani zimno, też się przydadzą – choćby do tego, aby zapewnić mieszkańcom lub pracownikom danego budynku prywatność. Krótko mówiąc, znajdzie się dla nich jakieś zastosowanie przez cały rok. Biorąc pod uwagę niemałe koszty ogrzewania, dobre właściwości izolacyjne to kwestia kluczowa.