Tatarak zwyczajny – roślina, która pomoże oczyścić oczko wodne

Tatarak zwyczajny – roślina, która pomoże oczyścić oczko wodne

Aranżacja przydomowej przestrzeni wymaga dobrej znajomości zasad ogrodnictwa, która pomoże dopasować gatunki roślin do poszczególnych części ogrodu. Znaczenie ma nie tylko dobór odpowiedniego rodzaju gleby, czy nasłonecznienia, ale także rodzaju roślin, które ułatwią codzienną pielęgnację zielonej przestrzeni.

Większość posesji nie jest w tej kwestii mocno wymagająca, chyba że właściciel zdecyduje się na budowę oczka wodnego. Wtedy ważne staje się regularne dbanie o czystość zbiornika wodnego. W celu ułatwienia sobie tego zadania warto posadzić rośliny, które są w tym pomocne.

Acorus calamus, czyli Tatarak zwyczajny – niepozorna roślina o wielkich właściwościach

Tatarak zwyczajny to niepozorna, lecz powszechnie uprawiana roślina wodna, która w naturalnym środowisku porasta głównie tereny podmokłe i bagienne. Wcale nie gorzej radzi sobie w podłożu piaszczystym oraz mulistym – zwłaszcza takim, które cechuje duża zawartość fosforu i azotu. Miejsce to zajmuje nie bez powodu, ponieważ bierze czynny udział w oczyszczaniu wody. W naturalnym środowisku kłącza roślin tworzą zwartą darń, którą natura wykorzystuje do umacniania brzegów.

Acorus calamus sadzona w przydomowych oczkach wodnych spełnia bardzo podobne zadanie – ułatwia utrzymanie czystości w zbiorniku wodnym. Jednocześnie urozmaica wygląd oczka, czyniąc z niego namiastkę stawu. Z tego powodu roślina sprawdzi się szczególnie na zbiorniku o dużej powierzchni.

Roślina pochodzi z Azji, skąd już w czasach średniowiecza dotarł do Europy. Od tego czasu stanowi naturalny element niemal każdego naturalnego zbiornika wodnego. Na przestrzeni lat wykorzystywana była również do aromatyzowania wody pitnej, sporządzania nalewek, czy likierów.

Hodowlane wymagania tataraku zwyczajnego

Tatarak zwyczajny to roślina, którą należy sadzić na płytkiej wodzie lub podmokłym, ale nie wysychającym terenie. Acorus calamus wymaga słonecznego lub lekko nasłonecznionego miejsca. Sadzonka Tataraku zwyczajnego powinna zostać posadzona na dnie zbiornika wodnego, ewentualnie w płytkich koszach, donicach lub misach. Roślina potrafi osiągnąć wysokość do nawet 120 cm, natomiast jej kwiatostan mający postać kolby na terenach europejskich nie dojrzewa.

W przypadku chęci zakupienia sadzonek Tataraku zwyczajnego warto odwiedzić stronę waterandgarden.pl. Roślinę można kupić online (przy hurtowych zamówieniach dla centrów ogrodniczych lub sklepów akwarystycznych) lub bezpośrednio w Wolborzu przy ul. Polnej 19 (sprzedaż detaliczna).