Wspólne działania na rzecz ratowania Kolejki Wąskotorowej w Krośniewicach

Wspólne działania na rzecz ratowania Kolejki Wąskotorowej w Krośniewicach

Dawno nie podejmowaliśmy na naszym forum tematu kolejki. Do niedawna wydawało mi się, że na ratowaniu i przywróceniu świetności wąskotorówce zależało tylko niewielkiej grupie fascynatów i miłośników tego zabytku. Chciałoby się rzec „niepoprawnym romantykom”. Jakiś czas temu,  wśród miłośników kolejki, z powodu różnych zawirowań i różnicy zdań, doszło do rozłamu, co skutkowało powstaniem drugiego stowarzyszenia: Towarzystwa Przyjaciół Krośniewickiej Kolei Wąskotorowej.

Nie mam prawa ani ochoty wnikać w te wzajemne relacje ani komukolwiek ubliżać. Nie wiem co było przyczyną takich decyzji, ale w mediach społecznościowych  i różnych forach internetowych, dał się zauważyć pewien podział stowarzyszeń. Nie chodzi mi tutaj o wzajemne animozje, ale o podział obszarów działania. TPKKD skupiło swoje prace na terenie stacji w Krośniewicach i na stojącym tu taborze a SKKW zaczęło promować wąskotorówkę na terenie Ozorkowa i Łęczycy oraz dbać o przejezdność szlaku. Skoro oba stowarzyszenia tak naprawdę robią dobrą robotę, to czemu chwalę tylko SKKW? Dlatego, że moim zdaniem,  to w ich działaniu zobaczyłem prawdziwą wizję i pragmatyzm w jej realizacji. Robiąc atrakcję dla mieszkańców Łęczycy i Ozorkowa z regularnych przejazdów drezyną, wielu z nich zakochali i zaciekawili koleją wąskotorową, wielu przypomnieli, że cos takiego jest na tym terenie.

Stali się także partnerami w dyskusji nad przyszłością dla samorządów Ozorkowa i Łęczycy. TPKKD w tym czasie też nie próżnowało, współorganizowało obchody 100 lecia istnienia kolejki , w miarę możliwości dbało o stan techniczny taboru i stacji, ale co z tego wyniknęło? Mam wrażenie, że nic. Raczej w Krośniewicach nie usłyszymy o planach na przywrócenie ruchu (za to dają się słyszeć głosy o przerobieniu torów na ścieżki rowerowe). Kolej wąskotorowa w Krośniewicach zajmuje sporą część miasta, stanowi duży potencjał, aby stać się atrakcja turystyczną, oraz nawet w obecnym stanie dewastacji przedstawia dużą wartość majątkową, szkoda że lokalny samorząd poświęca jej tak mało uwagi, a jej przyszłość nie jest przedmiotem wzmożonej dyskusji w samorządzie krośniewickim.

SKKW na terenie Łęczycy i Ozorkowa skutecznie do takich rozmów i dyskusji doprowadza. Nie wiem jak to się skończy, oby jak najlepiej dla tego wspaniałego zabytku i dla mieszkańców. Wielki szacunek i wyrazy podziwu dla Stowarzyszenia Krośniewickiej Kolei Wąskotorowej. Taka dyskusja z radnymi pokazuje, że naprawdę jesteście PARTNERAMI w dyskusji, a wasze zdanie ma znaczenie i wymaga rozważenia. Radni realizują wolę mieszkańców, i to że mogą mieć inne zdanie, także należy uszanować.  Zasługuje na pełne uznanie już sam fakt, że doprowadziliście to do tak dalekiego etapu, gdzie rozmowa toczy się o uruchomieniu przewozów, a dla samorządu jest oczywiste, że o to mienie trzeba dbać.