Nikt z nas nie rodzi się osobą uzależnioną. Nasze życie składa się jednak z pewnych schematów, które nieustannie powtarzamy. Żeby być osobą oszczędną, trzeba np. nawyknąć do odkładania pieniędzy. Podobnie ma się sprawa w przypadku uzależnień. Jeśli nawykniemy do destruktywnych, szkodliwych zachowań, to stajemy się osobą uzależnioną. Oczywiście o uzależnieniu nie świadczy jeszcze wypity codziennie kieliszek wina. Niemniej jednak problem zaczyna się, kiedy przekraczamy pewną granicę.
Kiedy możemy mówić o uzależnieniu
Uzależnienie to stan, który z dnia na dzień prowadzi tylko do wzmacniania szkodliwych zachowań. Co ważne, gdy już popadniemy w uzależnienie, to rzadko kiedy, udaje się z tego wyjść całkowicie samodzielnie. Osoby uzależnione rzadko też same zgłaszają się po pomoc. Dzieje się tak dlatego, że nie dostrzegają lub bagatelizują problem. Uzależnienie wpływa niestety na każdą sferę naszego życia: zawodowa, rodzinną, towarzyską. Przedmiot, który do tej pory znajdował się wyłącznie w sferze naszych zainteresowań, staje się czymś, bez czego niewyobrażany sobie funkcjonowania… Taki stan bez wątpienia wymaga leczenia. Rozglądając się za odpowiednimi placówkami, warto wpisać w wyszukiwarce np. terapia uzależnień prywatnie Warszawa.
Alkoholizm – najpopularniejszy rodzaj uzależnienia
Na liście uzależnień na pierwszym miejscu od lat króluje alkoholizm. Alkoholizm to jednak nie tylko problem osoby bezpośrednio dotkniętej tą chorobą, ale także całej jej rodziny. Alkoholizm bywa nazywany ”choroba zaprzeczeń, załamania i iluzji”. To chroniczny stan, w którym osoba uzależniona traci kontrolę nad ilością spożywanych trunków. Z kolei osoby, które łączy zależność emocjonalne z chorym, bardzo często biorą na siebie odpowiedzialność za jej poczynania. To z kolei prowadzi do błędnego koła, zwanego współuzależnieniem.
Fonoholizm – nowy rodzaj uzależnienia?
Uzależnienie od Internetu, telewizora czy telefonu to prawdziwy problem naszych czasów. Tego typu uzależnienie może rozwinąć się bardzo szybko. Osoba dotknięta tym problemem może nawet nie dostrzegać, że czas, jaki poświęca na serwowanie w Internecie czy rozmowy telefoniczne, pochłania większość jej codzienności. Fonoholizm to rodzaj uzależnienia behawioralnego równie groźnego, jak alkoholizm czy narkotyki. W przypadku uzależnień od nowych technologii najefektowniejszym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z pomocy placówek, w których oferowana jest terapia uzależnień prywatnie Warszawa.