Wegetarianizm – usuwamy mięso z codziennej diety

Wegetarianizm – usuwamy mięso z codziennej diety

Czy wegetarianizm rzeczywiście jest tak zdrowy jak twierdzą osoby stosujące dietę wegetariańską i czy wykreślenie całkowicie z jadłospisu mięsa przysłuży się naszemu zdrowiu? Te i wiele innych pytań z pewnością nurtuje nie jedną osobę. Zatem jakie są jej wady i zalety tej diety. Obecnie wiele znanych osób reklamuje wegetarianizm twierdząc, że jest to dieta dzięki której ma się lepsze samopoczucie i zdrowie oraz pozwala utrzymać ciągle zgrabną sylwetkę.

Jednak jak wiadomo wszystko ma swoje wady i zalety. Zanim dojdziemy do aspektów zdrowotnych wegetarianizmu należy wspomnieć czym jest wegetarianizm. Jest to dieta oparta wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego: zboża, owoce, warzywa, orzechy itp. Istnieje wiele odmian wegetarianizmu na przykład:

– frutarianizm – dieta składająca się w około 80% z owoców
– witarianizm – dopuszcza spożywanie tylko warzyw i owoców
– makrobiotyka –nie dopuszcza jedzenia produktów pochodzenia zwierzęcego; wyłącznie ziarna, warzywa i produkty zbożowe.
– laktowegetarianizm – poza produktami roślinnymi włącza również mleko i jego przetwory
– laktoowowegetarianizm- produkty pochodzenia roślinnego, mleko i jaja
– semiwegetarianizm – jest najmniej rygorystyczny wyklucza jedynie czerwone gatunki mięsa, oprócz produktów roślinnych spożywane są: ryby, drób, jaja i mleko.

Lekarze twierdzą, że dieta wegetariańska nie jest szkodliwa pod warunkiem że będzie ona odpowiednio zbilansowana. Oznacza to że posiłki powinny być szczegółowo zaplanowane pod względem składników aby dostarczyć wszystkie niezbędne witaminy i składniki potrzebne organizmowi. Wadą wegetarianizmu na pewno jest to, że odrzucenie wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego może doprowadzić do niedoborów m. in.: białka i niezbędnych aminokwasów, których nasz organizm nie wytwarza, składników mineralnych, takich jak wapń czy żelazo, witaminy D oraz witaminy B12. Korzyści ze stosowania diety wegetariańskiej głównie opierają się na obniżeniu w diecie cholesterolu oraz nasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki temu dieta wegetariańska może obniżyć ryzyko chorób sercowo- naczyniowych. Dieta wegetariańska nie jest polecana dla kobiet w ciąży. Jak widać dieta ta niekoniecznie musi dobrze wpływać na nasze zdrowie odrzucenie całkowicie mięsa może spowodować nieodwracalne szkody w naszym organizmie. Zatem nieprawdą jest, że wegetarianizm tylko pozytywnie wpływa na zdrowie mięso trzeba jeść, ale powinno się zachować umiar.