Terenig obwodowy jako najskutecznieszy rodzaj ćwiczeń

Terenig obwodowy jako najskutecznieszy rodzaj ćwiczeń

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek, że spędziłeś czterdzieści minut ćwicząc na bieżni, odliczając każdą sekundę pozostałą do końca treningu? U mnie było to kiedyś bardzo częste. Próbowałam rozpraszać się oglądając telewizję lub słuchając muzyki tylko po to, żeby nie gapić się cały czas na zegar, który wydawał się stać w miejscu.

Kiedy trening jest nudny to niekoniecznie chcę nam się go kontynuować i wcale nie musi to działać na Nas motywująco. A co by było gdybyś mógł ćwiczyć tylko po kilkadziesiąt sekund określonego ćwiczenia, zmieniając je i urozmaicając trening, nadal zapewniając swojemu ciału taką samą lub większą dawkę spalania kalorii?

Dla większości osób, to nie sam pomysł ćwiczeń lub aktywności fizycznej zniechęca ich do pójścia na siłownię i rozpoczęcia treningów. Zniechęca ich wizja bycia zmuszonym do wykonywania tego samego monotonnego ruchu w kółko, bez końca żeby osiągnąć efekt. Dodatkowo nie każdy z nas ma dużo wolnego czasu, który mógłby by spędzać na siłowni.

Zatem jak sprawić, żeby nasze treningi upływały szybciej, zapewniając nam jednocześnie odpowiedni efekt?

Odpowiedzią jest TRENING OBWODOWY

Inaczej ujmując jest to zestaw ćwiczeń wykonywanych jedno po drugim przez krótką chwilę.

Istnieje wiele określonych treningów obwodowych które można ściągnąć z Internetu. Wielu trenerów osobistych promuje pomysł treningu obwodowego pracując ze swoimi klientami. Większość programów treningu obwodowego składa się z części cardio oraz treningu siłowego i to wszystko przynosi efekty.

Chcę Ci jednak powiedzieć, że możesz wykorzystać swoją kreatywność i samemu stworzyć trening obwodowy, który będzie nie tylko działał dla Ciebie, ale również będzie na Twoich zasadach. Kluczem jest duża różnorodność, która będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które podobnie jak Ja mają problem z monotonią 😉

ZASADY

Wystarczy wybrać 4-8 ćwiczeń, które lubisz na różne partie ciała i połączyć je w krótkie zestawy ćwiczeń, które wykonasz wielokrotnie jeden po drugim, zamiast długich zestawów które mogą być nudne i zniechęcające.

PRZYKŁAD:

Poćwicz przez 10 minut na rowerku stacjonarnym/bieżni/orbitreku robiąc tym samym rozgrzewkę, następnie przygotuj sobie stacje, gdzie na każdej z nich będziesz robił/a określone ćwiczenie.

Taki trening może trwać od 10-15 minut, i sam ustalasz sobie czas wykonywanego ćwiczenia. Może to być 30 sekund ciągłego wykonywania danego ćwiczenia i 15 sekund przerwy na przejście i przygotowanie się do kolejnego lube też 45 sekund i przerwa 20 sekund.

Przy wykorzystaniu treningu obwodowego okazuje się nagle, że masz do dyspozycji ok. 15 minutowy trening, który nie jest nudny, ani długi. Możesz również powtórzyć całość, żeby uzyskać 30-minutowy trening czy tez 45-minutowy.

Spróbuj utrzymać wysoki puls i rób przerwy. Pomiędzy powtórzeniami zestawu przespaceruj się, daj sobie chwile wytchnienia. Po wykonaniu całości wycisz się i zrób krótki streching

DODATKOWE PLUSY:

Ten rodzaj treningu powoduje, że Twojemu umysłowi wydaje się, że trening idzie szybciej 😉 to właśnie ta sztuczka pomoże podtrzymać Ci motywację. Jeśli będziesz przekonany, że trening nie będzie już dla Ciebie oznaczać walki psychologicznej, z dużym prawdopodobieństwem będziesz regularnie ćwiczył/a.

Ćwiczenia nie muszą być nudne – trochę odmiany potrafi zdziałać cuda. Dołóż do tego powtarzalność i wytrwałość do momentu kiedy zobaczysz namacalne rezultaty, a budowanie zadowalającej formy i sylwetki stanie się fajną zabawą.