Ile kosztuje odblokowanie telefonu w serwisie?

Ile kosztuje odblokowanie telefonu w serwisie?

Ile kosztuje odblokowanie telefonu w serwisie?

Telefony towarzyszą człowiekowi od dawna. Kiedyś były to urządzenia stacjonarne, na których klawiaturze wybieraliśmy numer telefonu i czekaliśmy, aż rozmówca zgłosi się po drugiej stronie słuchawki. Później pojawiły się pierwsze telefony komórkowe, które swoimi gabarytami przypominały przeciętą w pionie cegłę. Jednak z każdy rokiem technologia była coraz bardziej zaawansowana. Dzisiaj smartfona ma praktycznie każdy, są one dość tanie, szeroko dostępne i co najważniejsze, pozwalają nam na dużo więcej niż tylko rozmowy i SMS-y. Współczesny telefon komórkowy to zaawansowany komputer, który oprócz podstawowych możliwości (takich jak dzwonienie i wysyłanie wiadomości), ma ciągły dostęp do internetu, a tym samym oferuje dostęp do nawigacji, social mediów lub wielu innych aplikacji, które przydają się w codziennym funkcjonowaniu. Jednak oprócz wygody i szeregu możliwości, czasami pojawiają się problemy, jak, np.: blokada smartfona. Jakie są jej przyczyny? Jak ją ściągnąć, aby móc korzystać ze smartfona? Ile to kosztuje? Na te wszystkie pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Jaka jest przyczyna blokady telefonu?

Skoro pojawił się problem zablokowanego smartfona, musimy ustalić przyczynę problemu, ponieważ czasami zamiast wizyty w serwisie, wystarczy wykonać inne czynności. Blokada telefonu może wystąpić w paru przypadkach, jednak tak naprawdę najczęstsze są trzy powody:

– błędne wprowadzenie hasła lub kodu odblokowującego telefon
– zgłoszenie naszego urządzenia jako skradzionego
– brak spłaty rat za urządzenie.

Błędne wprowadzenie hasła lub kodu parokrotnie powoduje blokadę telefonu, najpierw na krótki okres, później zaś może skończyć się prośbą o podanie kodu PIN. Najważniejszą czynnością, jaką możemy wtedy zrobić to nie panikować. Na pewno zapisaliśmy gdzieś kod i musimy go tylko odszukać w swoich papierach.

Osoby trzecie mogą zgłosić nasz telefon jako kradziony, wtedy również nastąpi blokada telefonu. Takie sytuacje, mimo że dość rzadkie to jednak się zdarzają. W takim przypadku (jeśli to nie Ty zgłosiłeś kradzież telefonu) należy naszykować wszystkie dokumenty związane ze sprzedawcą telefonu i zadzwonić najpierw do operatora komórkowego oraz na policję. Bo przejściu odpowiednich procedur powinno udać, się rozwiązać problem zablokowanego telefonu.

Ostania z wymienionych możliwości, mimo iż błaha zdarza się dość często. Operatorzy oferują dużą ilość telefonów z umowami abonamentowymi. Niektóre z nich z racji swojej ceny są na tyle drogie, że proponowana nam jest forma spłaty ratalnej urządzenia. Każdy telefon ma swój indywidualny nr. IMEI, po którym można zidentyfikować urządzenie. Operator w przypadku braku spłaty raty za telefon ma możliwość zdalnej blokady smartfona, która zniknie po opłaceniu należności. Oczywiście, w rytmie dnia codziennego, może okazać się, że to my zapomnieliśmy zapłacić raty za telefon, jednak czasami sprawa jest bardziej skomplikowana. Telefon kupiony na jednym z portali w atrakcyjnej cenie może okazać się telefonem kupionym w systemie ratalnym, a właściciel po jego sprzedaży zignoruje ten fakt, doprowadzając do sytuacji, w której smartfon zostaje zablokowany. W takim przypadku musimy skontaktować się z policją, operatorem oraz serwisem, przez który był dokonany zakup urządzenia. Pamiętajmy również, że warto podczas zakupu telefonu od osoby trzeciej, sprawdzić po numerze IMEI, stan spłaty takiego urządzenia (niektórzy operatorzy komórkowi, tacy jak: Plus i T-Mobile posiadają w takim celu specjalne strony internetowe).

Jak odblokować smartfon?

W przypadku błędnego wpisania kodu lub braku możliwości znalezienia kodu PIN istnieje inna metoda na odblokowanie telefonu, która niestety ma również swoje wady i jest przeznaczona dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Plusem tego rozwiązania jest jego koszt, ponieważ jest on całkowicie darmowy. Mowa o zrobieniu całkowitego hard resetu telefonu. Co to oznacza? Wszystkie dane, które były na urządzeniu przepadną, chyba że korzystaliśmy z rozwiązań w chmurze. Niestety czasami bywa tak, że twardy reset telefonu nie zawsze jest możliwy, bądź pomimo niego efekty nie będą zgodne z oczekiwanymi.

Można również zastosować inną metodą odblokowania telefonu, niestety płatną. Zaletą tej metody jest to, że można z niej skorzystać, nie ruszając się z domu. Do odblokowania telefonu u operatora potrzebujemy drugi telefon z tej samej sieci co telefon zablokowany. Oczywiście samo połączenie z operatorem nie załatwia sprawy, ponieważ musimy udowodnić, że to właśnie my jesteśmy właścicielami telefonu. Takie rozwiązanie jest bardzo często skuteczne i jest dość często wybierane, jednak nie sprawdzi się w każdym przypadku. Pamiętajmy również o kosztach, jakie musimy ponieść, dzwoniąc na numer operatora Twojej sieci komórkowej.

Może jednak serwis?

Oddanie telefonu do serwisu jest naszą ostatnią deską ratunku. W takim przypadku powinniśmy udać się do serwisu i oddać sprzęt “do naprawy”. Serwis w wielu przypadkach po prostu zresetuje telefon, jednak w porównaniu do twardego resetu, wykonywanego przez nas, tutaj istnieje szansa na to, że nasze dane zostaną w całości zachowane. Bardzo duże znaczenie ma w tej sytuacji przyczyna zablokowania telefonu, jednak czy mamy lepsze rozwiązanie niż oddanie smartfona w ręce specjalistów? Minusem tego rozwiązania, są koszty, jakie będziemy musieli ponieść. Bardzo często kwoty pobierane za taką usługę oscylują w przedziale 40-70 zł, jednak mogę być one znacznie wyższe w zależności od przyczyny blokady. Z każdym rokiem smartfony są coraz bardziej zaawansowane, a kwoty usług serwisowych rosną. Pamiętajmy również, że mamy serwisy oficjalne, które mają autoryzację producentów smartfonów (najczęściej mowa o dużych producentach takich jak: Samsung, Apple, czy Xiaomi). Serwis autoryzowany zawsze będzie droższym rozwiązaniem niż serwis nieautoryzowany. Korzystając z jego usług, mamy pewność, że sprzęt jest w rękach specjalistów, którzy byli wyszkoleni przez konkretnego producenta sprzętu, a w razie problemów nie utracimy gwarancji na telefon. Z usług serwisu nieautoryzowanego nie polecamy korzystać, ponieważ mimo atrakcyjniejszej ceny, może okazać się, że czynności, których taki serwis się dopuścił, spowodują utratę gwarancji, a to, szczególnie kiedy telefon jest nowy, może być jeszcze boleśniejsze finansowo, w późniejszym okresie.

Lepiej nie zablokować smartfona.

Jak widać im więcej technologii w naszym życiu, tym częściej jest ono wygodniejsze, ale jednocześnie bardziej narażone na problemy, z którymi kiedyś nie mieliśmy do czynienia. W ciągu 12 miesięcy każdego roku na rynku pojawia się wiele nowych smartfonów. Każdy z nich daje nam mnóstwo możliwości komunikacji oraz innych możliwości multimedialnych. Czasami jednak poprzez pęd dnia zdarzają się sytuacje, w których nasz smartfon zostanie zablokowany. Zamiast od razu udać się z nim do serwisu, powinniśmy skorzystać z zaproponowanych na początku sposobów. Najważniejsze, jednak abyśmy w takiej sytuacji nie panikowali i wszystkie decyzje podejmowali w sposób przemyślany. Nerwy nigdy nie są dobrym doradcą, a bardzo często rozwiązanie problemu zablokowanego smartfona, nie wymaga skomplikowanych czynności. Jeśli one nie pomogą, zostaje nam oddanie sprzętu do serwisu. Pamiętajmy jednak, aby również za tą decyzją przemawiał zdrowy rozsądek. W przypadku oddania smartfona w ręce specjalistów warto oddawać telefon do serwisów z autoryzacją producenta sprzętu. Wtedy mamy 100% pewności, że nasz elektroniczny towarzysz jest w dobrych rękach, mimo że końcowy rachunek może być troszkę wyższy, niż zakładaliśmy na samym początku. Oczywiście miejmy nadzieję, że nigdy nie będzie konieczności, aby szukać sposobu na odblokowanie telefonu.