Szydełkowanie dla początkujących – jak zacząć?

Szydełkowanie dla początkujących – jak zacząć?

Własnoręcznie wykonane przedmioty cieszą się obecnie coraz większą popularnością. Dotyczy to zwykle przedmiotów codziennego użytku, dekoracji, zabawek i ubrań. Jedną z możliwych form rękodzieła jest szydełkowanie. Podczas wykonywania przedmiotów za pomocą szydełka niezbędne są wzory na szydełko. Jak nauczyć się szydełkowania? Od czego zacząć?

Szydełkowanie dla początkujących – jak zacząć?

Coraz częściej doceniamy rzeczy wykonane własnoręcznie. Nawet prezent, który został stworzony przez wręczającą nam go osobę, cieszy nas bardziej niż ten zwyczajnie zakupiony w sklepie. Dużym uznaniem cieszą się przedmioty wykonane za pomocą szydełka. Ogromną zaletą takiego hobby jest fakt, że cieszy nas nie tylko uzyskany efekt końcowy, ale również sam proces wykonywania określonego przedmiotu. 

Często takie zajęcie ma działanie relaksujące i pozwala nam się odstresować. Po opanowaniu różnorodnych technik możemy również zająć się sprzedażą wykonanego przez siebie rękodzieła. Ciekawe pomysły oraz kreatywne spojrzenie na szydełkowanie sprawi, że szybko znajdziemy wielu klientów chętnych na zakup oryginalnych prac, np. amigurumi, czyli uroczych maskotek. Jak w przypadku wielu innych pasji, tak również w szydełkowaniu, najtrudniejsze mogą być początki. Jak zacząć przygodę z szydełkowaniem?

Niezbędne akcesoria

Zanim rozpoczniemy szydełkowanie, konieczne jest wyposażenie się w kilka niezbędnych narzędzi. Obowiązkowe jest oczywiście posiadanie szydełka, czyli specjalnego narzędzia z haczykiem na końcu, które umożliwia nam przeciąganie włóczki przez wykonane pętelki. Warto przy tym wspomnieć, że szydełka dostępne są w wielu różnych rozmiarach, a konkretny model dobieramy na podstawie wielkości przedmiotu, jaki chcemy z jego pomocą wykonać oraz grubości włóczki. Aluminiowy zestaw szydełek będzie doskonałym wyborem na początku przygody z szydełkowaniem. Dobrej jakości włóczka sprawi, że o wiele łatwiej będzie nam się pracowało, a szydełkowane rzeczy będą znacznie trwalsze. Do wyboru mamy włóczki naturalne oraz syntetyczne. W przypadku osób początkujących najbardziej polecane są jednak te wykonane z bawełny. 

Jak nauczyć się szydełkowania?

Szydełkowanie może wydawać się skomplikowanym hobby, jednak wystarczy odrobina praktyki, by bez problemu radzić sobie z kolejnymi pętelkami. Podczas nauki najlepiej skorzystać z pomocy osoby, która potrafi szydełkować i jest w stanie pokazać nam, jak wykonywać poszczególne sploty. Jeśli nikogo takiego nie znamy, możemy skorzystać z dostępnych w internecie filmików, które w dokładny sposób przedstawiają, jak należy posługiwać się szydełkiem. Podczas wykonywania określonych przedmiotów niezbędne mogą być również dostępne w formie książek wzory na szydełko.