Co oznaczają niebieskie oczy?

Co oznaczają niebieskie oczy?

Kolor oczu jest cechą dziedziczną, dlatego nie mamy wpływu na to, jaką barwę będą miały nasze tęczówki. Nie da się ukryć, że jednym z najbardziej pożądanych kolorów oczu jest ten niebieski. Osoby posiadające ten kolor tęczówki z jakichś względów są uznawane za wyjątkowe. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się czegoś na temat niebieskich oczu. Warto byłoby zastanowić się nad tym, w jaki sposób doszło do powstania tego odcienia. Należałoby także mieć świadomość tego, jakie cechy charakteru są przypisywane osobom posiadającym błękitne tęczówki. Warto także wiedzieć, jakie przesądy są powiązane z tym kolorem oczu. 

Jak powstał niebieski kolor oczu?

Mnóstwo osób zastanawia się nad tym, jaka jest właściwie geneza niebieskich oczu. Od razu trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest ona do końca jasna. Niektórzy uważają, że pojawienie się tego odcienia tęczówki spowodowane było przystosowywaniem się organizmu ludzkiego do zimnego, wymagającego klimatu. Wśród naukowców dość powszechne jest przekonanie o tym, że niebieskie oczy to skutek pewnej mutacji. Pewne jest natomiast to, że oczy o barwie niebieskiej zawierają niewielką ilość melaniny.

Gdzie mieszka najwięcej ludzi o niebieskich oczach?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak bardzo rozpowszechniony jest na świecie niebieski kolor oczu. Otóż okazuje się, że ten rodzaj barwy tęczówki jest najbardziej rozpowszechniony w krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie i Australii. Oczy niebieskie są także dosyć częste u osób zamieszkujących Argentynę. Brazylię czy Urugwaj. Jeżeli chodzi zaś o pozostałe kraje świata, oczy błękitne są rzadkością. W Europie, niebieski kolor tęczówki jest spotykany najczęściej u osób zamieszkujących takie kraje jak:

 • Finlandia
 • Litwa
 • Islandia
 • Łotwa
 • Estonia
 • Szwecja
 • Norwegia

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że mniej więcej 8 procent populacji świata posiada oczy niebieskie. Popularniejsze od nich są jedynie oczy piwne. Na trzecim miejscu pod względem częstotliwości występowania znajdują się natomiast tęczówki barwy zielonej.

Jakie są zalety oraz wady posiadania niebieskich oczu?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że z posiadaniem niebieskich oczu powiązane są zarówno zalety, jak i wady. W pierwszej kolejności dobrze byłoby się jednak przyjrzeć tym pierwszym. Otóż przede wszystkim, niebieskie tęczówki uchodzą za niesamowicie atrakcyjne. Jeśli więc posiadamy taką barwę oczu, możemy liczyć na duże powodzenie u płci przeciwnej. Udowodniono także, że posiadacze niebieskich oczu mogą mieć większą tolerancję na ból fizyczny. Niestety, błękitny kolor oczu powiązany jest także z pewnymi wadami. Otóż przede wszystkim, niebieskoocy są bardziej narażeni na rozwój pewnych chorób. Mowa tu przede wszystkim o raku skóry. Ryzyko to jeszcze bardziej się zwiększa, jeśli posiadamy jasną karnację i blond włosy. Poza tym, posiadaczom błękitnych oczu zdecydowanie częściej doskwierają różnego rodzaju choroby oka. Mowa tu chociażby o zwyrodnieniu plamki żółtej. Jeżeli więc posiadamy niebieskie oczy, dobrze byłoby pomyśleć o częstszych wizytach okulistycznych. Udajmy się po poradę zwłaszcza wtedy, gdy coś w wyglądzie lub funkcjonowaniu oczu nas niepokoi.

Jakie cechy charakteru są przypisywane niebieskookim?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie cechy charakteru przypisuje się osobom posiadającym niebieski kolor tęczówek. Okazuje się, że owych cech jest całkiem sporo. U osób błękitnookich, powszechne są przede wszystkim:

 • wrażliwość
 • łagodność
 • lojalność
 • empatia
 • odwaga
 • wytrzymałość na ból psychiczny oraz fizyczny
 • duża charyzma

Powyżej wymienione zostały przede wszystkim pozytywne cechy charakteru. Okazuje się jednak, że osoby o niebieskich oczach posiadają również pewne negatywne skłonności. Przede wszystkim, bywają one egocentrykami. Skupiają się na sobie i na tym, aby osiągnąć zamierzone cele, często kosztem innych. Poza tym, niebieskoocy zachowują często duży dystans w relacjach z innymi ludźmi. Nie ufają zbyt łatwo i ciężko im się zaangażować. Osoby posiadające błękitne tęczówki mogą także wpadać w długie okresy zadumy, a nawet melancholii. Mimo, że posiadacze błękitnych oczu są uważani za wyjątkowo odpornych na choroby psychiczne, u melancholików może dojść do rozwoju zaburzenia depresyjnego. Posiadacze niebieskich tęczówek mogą być także bardzo dumne. Ciężko jest im przyznać się do błędu oraz wyciągnąć rękę do zgody, jeżeli tkwią w jakimś konflikcie.

Ciekawostki o niebieskookich

Ciekawostek o osobach posiadających niebieskie oczy nie brakuje. Kilka z nich zostało zaprezentowanych poniżej:

 1. Niebieski kolor tęczówek dosyć powszechnie występuje u ludzi, ale u zwierząt już nie. Można spotkać go jedynie u niektórych ras kotów, jak również u lemurów.
 2. Błękitne oczy bardzo często posiadają osoby o włosach blond.
 3. Zdaniem naukowców, wszystkie błękitnookie osoby są ze sobą w jakimś stopniu spokrewnione. Szacuje się, że mutacja odpowiedzialna za powstanie niebieskich tęczówek powstała aż 6000 lat temu. Mnóstwo ludzi posiada więc tego samego przodka!
 4. Niebieski kolor tęczówek jest najbardziej rozpowszechniony u osób zamieszkujących północną półkulę, a w szczególności Skandynawię. Bardzo rzadko natomiast, ten odcień oczu występuje u ludzi zamieszkujących południowe kraje Europy, takie jak na przykład Włochy.
 5. Osoby posiadające błękitny kolor tęczówek, muszą liczyć się z tym, że do ich oczu dociera więcej promieniowania ultrafioletowego. Warto więc zadbać o okulary przeciwsłoneczne, zwłaszcza latem.

Jaki makijaż pasuje do błękitnych oczu?

Makijaż oczu regularnie wykonują przede wszystkim przedstawicielki płci pięknej. Aby był on jednak atrakcyjny, powinien być dopasowany do typu urody. Jeśli posiadamy niebieskie oczy i chcemy je pomalować, powinnyśmy użyć kosmetyków w konkretnych kolorach. Podkreślą one piękno niebieskiej tęczówki. Na pewno warto postawić na eyeliner w kolorze klasycznej, ponadczasowej czerni. Taki makijaż będzie doskonały na co dzień. Swoją uwagą powinnyśmy obdarzyć również cienie do powiek. Wydaje się, że warto sięgnąć przede wszystkim po cienie w kolorze żółci, złota czy brzoskwini. Niebieskookie panie powinny korzystać także z kosmetyków w kolorach różu. Można postawić zarówno na blady, jak i na ciemny róż. Jeżeli chodzi o kolory, których powinno się unikać, wymienić trzeba przede wszystkim fiolet oraz błękit. Cienie w tych odcieniach nie będą niestety podkreślać naturalnego koloru naszych tęczówek. Mogą natomiast skutecznie odwrócić od niego uwagę.

Niebieskie oczy a kolor włosów

Osoby o niebieskich oczach posiadają najczęściej włosy w kolorze blond. Mowa tu o odcieniach od bardzo jasnego do ciemnego blondu. Błękitnym tęczówkom towarzyszą nierzadko także rude kosmyki. Zdecydowanie rzadziej, niebieskie oczy idą w parze z włosami w kolorze ciemnego brązu bądź czerni. Współcześnie jednak, wiele osób decyduje się zmienić kolor swoich włosów poprzez farbowanie. Możemy więc zastanawiać się nad tym, jaki odcień kosmyków będzie do błękitnych oczu pasował. Tak naprawdę jednak, możemy postawić na farbę w każdym kolorze. Wydaje się jednak, że za szczególnie atrakcyjne uchodzą błękitnookie blondynki i niebieskoocy bruneci. Tak naprawdę, każdy z nas jest jednak inny i każdemu może podobać się co innego. Jeśli decydujemy się na koloryzację, pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby postawić na taki kolor włosów, który jest zgodny z naszymi osobistymi preferencjami. Najważniejsze jest bowiem to, aby dobrze czuć się w swoim własnym ciele. Jeżeli sami będziemy postrzegać siebie jako atrakcyjnych, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że będziemy też tacy dla innych.