Studia po trzydziestce? Zdecydowanie tak!

Studia po trzydziestce? Zdecydowanie tak!

Choć niektórzy wciąż uważają, że czas na naukę przypada przede wszystkim w młodości, to coraz więcej osób decyduje się na kontynuację lub rozpoczęcie studiów właśnie po trzydziestym roku życia. Jest to uwarunkowane wieloma czynnikami, nad którymi warto się pochylić. Jakie to czynniki i czy studia na tym etapie życia to na pewno taki dobry pomysł?

Główne zalety studiowania po trzydziestce

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni w tym wieku są bardziej zdecydowani i zdeterminowani w stosunku do tego, co chcą robić w życiu w kontekście zawodowym. Dzięki posiadanym już umiejętnościom oraz doświadczeniu mogą śmiało dobierać kierunek studiów w taki sposób, by nabyta na nich wiedza przydawała się zarówno w codziennej pracy, jak i poszerzała horyzonty. W niektórych przypadkach ukończony kierunek studiów może determinować awans i podwyżkę na danym stanowisku.

Studenci po trzydziestce bardzo często są również mocniej zmotywowani do nauki i zdają sobie sprawę, że nie mają już tyle czasu na pobłażanie czy zawalanie egzaminów. W wielu przypadkach podejmują naukę w trybie wieczorowym i niestacjonarnym, czyli płatną, więc czynnik finansowy jest tutaj również sporym motywatorem, by przykładać się do nauki. Ponieważ zwykle są to osoby już pracujące, dzięki takiemu rozwiązaniu mogą też swobodnie łączyć zdobywanie wiedzy z obowiązkami zawodowymi.

Osiągnięcia naukowe i większa świadomość swoich zalet

Wiele osób decydujących się na powrót na studia robi to nie tylko po to, by uzyskać dokument, ale też z uwagi na wysoką samoświadomość. Zwłaszcza kierunki związane z szeroko pojmowaną psychologią są bardzo popularne właśnie wśród dojrzalszych osób, głównie z uwagi na nabyte już życiowe doświadczenie i możliwość powiązania swojej wiedzy praktycznej z teoretyczną. Choć wydawać by się mogło, że zwykle jest odwrotnie, to wiadomo, że życie potrafi skutecznie weryfikować wszystkie plany.

Studenci po trzydziestce bardzo często korzystają z nabytej wiedzy w celach naukowych, prowadząc interesujące badania oraz rozwijając dalej swoje umiejętności w postaci kolejnych trybów studiów, np. doktoranckich. Takie wykształcenie pozwala już na publikowanie prac oraz prowadzenie zajęć, dzięki czemu łącząc wiedzę i doświadczenie stają się oni bardzo pożądanymi w świecie nauki osobami. Dzięki świadomości swoich wad oraz zalet mogą skutecznie podejmować kolejne działania, a przede wszystkim dobierać kierunek studiów posiadając sporą przewagę nad młodymi osobami dopiero po maturze.

Jak zatem widać, studia po trzydziestce to doskonały pomysł na poszerzenie swojej wiedzy i nabycie nowych umiejętności – dla siebie samego lub na poczet przyszłej pracy.