Kto płaci za odzież roboczą: pracownik czy pracodawca?

Kto płaci za odzież roboczą: pracownik czy pracodawca?

Odzież robocza jest podstawą wyposażenia każdego pracownika fizycznego. Przepisy BHP jednoznacznie ustalają jaki strój musi posiadać osoba na podobnym stanowisku pracy. Tutaj bardzo często pojawia się pytanie, kto za tą odzież roboczą ma zapłacić? W przypadku firmy jednoosobowej, czyli samozatrudnienia, zakup stroju roboczego leży po naszej stronie. Warto pamiętać, że wymóg odzieży roboczej nie jest bezpodstawnym wymysłem, ale ochroną pracownika. Strój roboczy chroni nie tylko codzienne ubrania przed zniszczeniem, ale przede wszystkim zabezpiecza ciało przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, zadrapaniami, otarciami i mniejszymi urazami. A co w przypadku zatrudnienia w firmie?

Czy pracodawca płaci za odzież roboczą?

Tak, pracodawca płaci za odzież roboczą. Jeżeli więc jesteś zatrudniony w firmie i zastanawiasz się, kto zapłaci za twoje ubranie robocze, to odpowiedź brzmi: pracodawca. Pracodawca według Art. 237(7) ust. 1 Kodeksu Pracy, nie tylko ustala rodzaje środków ochrony indywidualnej, ale także ma obowiązek ich zapewnienia. To oznacza, że po stronie pracodawcy leży zaopatrzenie pracownika w odzież roboczą lub ochronną w zależności od wykonywanej pracy. Co ważniejsze, pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy, jeżeli ten uprzednio nie został wyposażony w środki ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego.

Czy mogę mieć własną odzież roboczą?

A co w przypadku kiedy jesteś już posiadaczem odzieży roboczej i chcesz używać właśnie tego konkretnego stroju? Tutaj kwestia zezwolenia leży całkowicie po stronie pracodawcy, oraz zależna jest od tego, czy twój stary strój spełnia wymogi nowego stanowiska. Pracodawca może, ale nie musi się zgodzić na używanie prywatnej odzieży roboczej pracownika. Jeśli dostaniesz zgodę na używanie stroju prywatnego pamiętaj, że należy ci się ekwiwalent za używanie własnej odzieży roboczej. Jednak ekwiwalent nie pokrywa się z aktualnymi cenami rynkowymi, dlatego też taki zabieg może się nie opłacać. W takim przypadku warto poruszyć temat wyboru odzieży roboczej z szefem. Odzież robocza musi być wygodna i funkcjonalna, powinna być dobrana specjalnie pod pracownika. Warto znaleźć sklep BHP dla ciebie, w którym znajdziesz dokładnie to, czego potrzebujesz. Odzież robocza nie może krępować twoich ruchów, musi być we właściwym dla ciebie rozmiarze, ale też z odpowiedniego materiału. O materiale i ewentualnych umocnieniach stroju decyduje stanowisko twojej pracy, jednak warto zabrać głos w sprawie wyboru odzieży roboczej, ponieważ finalnie to ty będziesz w tym pracować, a nie pracodawca.