Dlaczego warto kolekcjonować broń białą?

Dlaczego warto kolekcjonować broń białą?

Broń biała nieprzerwanie pasjonuje kolejne pokolenia osób zafascynowanych jej historią oraz osobami, które z niej korzystały. Szabla jest szlachetnym i niezwykle popularnym przedstawicielem broni białej, której kolekcjonowanie to niezwykła przygoda. Część kolekcjonerów skupia się na konkretnym okresie historycznym, jednak wielu z nich poszukuje kolekcjonerskich perełek ze wszystkich epok. Warto podkreślić, że kolekcjonowanie broni białej jest stosunkowo łatwe, ponieważ nie została ujęta w ustawie, która określa ogólne zasady wydawania pozwoleń na broń. Zakup broni nie wiąże więc się z koniecznością przeprowadzenia rejestracji, jednak każdego miłośnika broni powinna wyróżniać olbrzymia wiedza, która umożliwi znalezienie wyjątkowych egzemplarzy.

Szabla – duma polskiego oręża 

Polscy kolekcjonerzy broni białej szczególnie umiłowali szable, które przez wieki były ulubionym orężem polskich rycerzy. W Pierwszej Rzeczypospolitej szabla stała się integralnym elementem kultury, które silnie oddziaływał na wiele aspektów życia oraz język. Duża popularność tej broni białej zaowocowała powstaniem charakterystycznego kształtu, który ewoluował z klasycznego miecza używanego w średniowieczu. Bogata historia szabel powoduje, że współcześnie kolekcjonerzy chętnie sięgają po repliki najwspanialszych historycznych broni, które pochodzą także z innych europejskich krajów. Dzieje starego kontynentu są bardzo burzliwe, na przestrzeni wieków w Europie rozegrało się wiele bitew i wojen, dlatego szable często zmieniały swoich właścicieli i wędrowały po wielu krajach. Silne związki szabli z Polską szkółką wojenną dobitnie pokazuje fakt, że podczas II wojny światowej, polskie wojsko w walce korzystało z takiej broni białej, która stała się symbolem nierównej walki i walecznego serca żołnierzy.

Reprezentacyjny wygląd historycznej broni białej

Równie ważne jak piękno historii są wizualne atuty, jakie posiada kolekcjonerska szabla. W późniejszym okresie szable zmieniły swoje przeznaczenie z militarnego na reprezentacyjne, stały się wyrafinowanym dodatkiem do galowych mundurów, który nawiązywał do rycerski w tradycji, honoru i odwagi. Kolekcjonowanie broni białej ze szczególnym uwzględnieniem szabli to zajęcie, które cieszy się coraz większą popularnością. Repliki najwspanialszych historycznych broni posiadają unikalny duch minionych czasów. Przedstawione w artykule informacje z pewnością zainspirują do zainteresowania się tematyką kolekcjonowania białej broni. Brak formalnych wymogów powoduje, że każdy może realizować swoje pasje.