Jakie są zalety ogrodów wertykalnych?

Jakie są zalety ogrodów wertykalnych?

Ogrody wertykalne stanowią prawdziwy przełom w wystroju wnętrz. Pozwalają na wprowadzenie znacznej ilości natury do pomieszczenia, nie zajmując przy tym dużo miejsca. Nie są niczym innym, jak powierzchnią zakrywającą ścianę, na której w bogaty, gęsty sposób ulokowane zostały różnego rodzaju rośliny. Zielone ściany, bo tak powszechnie się je nazywa, przynoszą całe spektrum korzyści. Jeżeli chcesz poznać niektóre z zalet ogrodów wertykalnych, koniecznie przeczytaj poniższy wpis. Zapraszam do lektury.

Ogród wertykalny – z czego się składa?

Ogrody wertykalne pod względem montażu i wielkości można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to ogromne zielone ściany, które umieszcza się na wielkich powierzchniach, nierzadko na zewnętrznych ścianach budynków, tak, aby dodawały zieleni do przestrzeni miejskiej i uatrakcyjniały wygląd miasta. Tego typu rozwiązania montowane są przez specjalistyczne firmy. W domach, na użytek własny, nie ma najmniejszego problemu, abyśmy zamontowali zieloną ścianę samodzielnie, ponieważ części i stelaż przygotowane są już wcześniej i proces montażu nie jest skomplikowany.

Ogród wertykalny składa się z pionowego stelażu, na którym ulokowane zostają kwiaty. Do specjalnie wyznaczonych ku temu miejsc wsypujemy ziemię i sadzimy w niej wybrane przez nas rośliny. Można też włożyć po prostu doniczkę z wcześniej zasadzonym kwiatem, wówczas ułatwimy sobie pracę przy ewentualnej zmianie rozmieszczenia roślin na powierzchni zielonej ściany. Wielką zaletą ogrodów wertykalnych jest to, iż posiadają specjalny system nawadniający rośliny, dzięki czemu nie trzeba każdej z nich podlewać samodzielnie. Mogłoby być to nieco skomplikowane, ponieważ przy dużej ilości gatunków łatwo byłoby pogubić się w odrębnych wymaganiach co do nawadniania, jakie mają poszczególne rośliny. System nawadniania ustawia się jednorazowo i nie trzeba się nim martwić aż do momentu ewentualnej zmiany rozmieszczenia kwiatów na stelażu.

Główne zalety ogrodów wertykalnych

Ogrody wertykalne wyglądają niezwykle efektownie i przykuwają uwagę niemal każdego. Jednak ich spektakularny wygląd nie stanowi jedynej zalety tych naturalnych dzieł. Ogromną zaletą ogrodów wertykalnych jest ich niezwykły wpływ na zdrowie człowieka, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Przede wszystkim, za sprawą zieleni, działa uspokajająco na układ nerwowy i poprawia samopoczucie, dlatego wypoczynek w tak zagospodarowanym wnętrzu jest o wiele bardziej wydajny. Kolejną sprawą jest zbawienny wpływ na naszą skórę, śluzówki i układ oddechowy. Ogrody wertykalne, dzięki temu, że składają się z naturalnych roślin, oczyszczają powietrze i produkują tlen! Jest to bardzo ważna zaleta, gdyż dzisiaj poziom zanieczyszczenia powietrza jest ogromny, zwłaszcza w dużych miastach, dlatego warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Kolejną zaletą ogrodu wertykalnego jest to, że tego typu rozwiązanie doskonale nawilża powietrze, dzięki czemu pozwala uniknąć przesuszeń skóry i błon śluzowych, do jakich często dochodzi w zamkniętych pomieszczeniach, zwłaszcza w okresie grzewczym.

Ogrody wertykalne stanowią doskonałe przełamanie surowo urządzonych wnętrz, w których dominują szarości, biele, czy też czernie. Pięknie prezentują się w przestrzeniach typu loft, ale oczywiście nie tylko, bowiem jedną z ich zalet jest to, że można dopasować je indywidualnie do każdego pomieszczenia. Jest to możliwe dzięki temu, że to od projektanta zależy, jakich roślin użyje i jak je rozmieści. Dzięki temu można uzyskać nieskończenie wiele możliwości. Zaletą ogrodów wertykalnych jest także to, że na zielonej ścianie można dokonywać bardzo prostych zmian. W przypadku znudzenia danym rozwiązaniem wystarczy przełożyć wybrane rośliny w inne miejsce, a zyskamy zupełnie nowy efekt wizualny.

Ogrody wertykalne to niezwykle piękne rozwiązania wystroju wnętrz, które oprócz swojej urody posiadają wiele innych zalet. Zielona ściana nie tylko urozmaici surowo wykończone wnętrze, ale także zadba o poziom powietrza w naszym domu.