Łomża – z czego słynie?

Łomża – z czego słynie?

Łomża to miasto w północno-wschodniej części Polski posiadające blisko 63 tysiące mieszkańców. Administracyjnie należy do województwa podlaskiego i jest miastem na prawach powiatu. Warto zauważyć, że Łomża znajduje się w obszarze tak zwanych zielonych płuc Polski, więc znajdziemy tutaj ogrom tego co ma do zaoferowania przyroda. Miasto słynie także z produkcji piwa w tutejszym browarze. Jakie jeszcze wiadomości Łomża warto poznać i co jeszcze warto wiedzieć o mieście?

​Stary Rynek w Łomży

Charakterystyczną cechą miasta jest Stary Rynek. Znajdują się tutaj odnowione kamieniczki, które pozostały w tradycyjnym układzie rynku. Część z kamieniczek została zniszczona w trakcie drugiej wojny światowej, a na ich miejsce powstały całkowicie odnowione prezentujące styl pseudo-barokowy. Wyróżniającą się budowlą na tle Starego Rynku jest ratusz miejski wzniesiony w latach 1822-1823. Budynek prezentuje styl architektoniczny klasyczny. Na rynku znajduje się również hala targowa z 1929 roku – nie jest ona jednak wpisana do Rejestru zabytków. Łomża ma za sobą długą historię związaną z handlem między rolnikami żyjącymi na obrzeżach Łomży i mieszkańcami miasta i właśnie hala targowa jest tego symbolem. Warto również dodać, że nieopodal Starego Rynku znajduje się sławna Ławeczka Hanki Bielickiej. Jest to pomnik z ławeczką, który upamiętnia sławną aktorkę, która w dzieciństwie oraz młodości mieszkała w Łomży. Pomnik został zbudowany rok po śmierci aktorki.

​Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży

Aby poznać historię dotyczącą regionu warto odwiedzić znajdujące się tutaj muzeum. Zgodnie z pomysłem etnografa Adama Chętnika w 1948 powstało to muzeum w którym można podziwiać między innymi wystawy dotyczące folkloru kultury kurpiowszczyzny. Jest to więc odwołanie do historii związanej z grupą ludzi, która zamieszkuje tereny dwóch puszcz na Mazowszu: Puszczy Zielonej oraz Puszczy Białej. Można także poznać historię miasta, obejrzeć rzeźby i bursztyny kurpiowskie i inne eksponaty.

​Port Łomża

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Łomża ma swój własny port rzeczny. Jest to głównie miejsce, gdzie można odpocząć nad wodą, pospacerować i pojeździć na rowerze. Osoby aktywne mogą również popływać kajakiem lub wybrać się na rejs niewielkim statkiem lub łodzią turystyczno-sportową. Funkcjonuje tutaj również przystań jachtowa, więc można tutaj także zacumować nieco większym jachtem lub łodzią żeglarską. Oprócz tego działa tutaj siłownia zewnętrzna, plac zabaw dla dzieci oraz wyznaczone miejsca do grilowania na łonie natury.