Jakie problemy może Ci pomóc rozwiązać psychiatra

Jakie problemy może Ci pomóc rozwiązać psychiatra

Słowa „choroba psychiczna” są dla niektórych przerażające i niestety wiąże się z nimi pewien rodzaj napiętnowania. Wbrew pozorom, choroba psychiczna jest bardzo powszechna; szacuje się, że prawie jedna piąta populacji cierpi na jakąś formę zaburzeń psychicznych, takich jak lęk, depresja lub choroba afektywna dwubiegunowa. Istnieje wiele przyczyn problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak stres i brak równowagi chemicznej i hormonalnej, a ocena psychiatryczna może pomóc zidentyfikować problem, jego przyczynę i możliwości leczenia oraz zapobiegania pojawieniu się bardziej dotkliwych objawów i problemów.

 

Wiele osób, które mają problemy ze zdrowiem psychicznym, często nie szuka pomocy i żle reaguje na samo słowo „psychiatra”, ponieważ są zakłopotane lub nie są do końca pewne, z kim się spotkać. Umiejętność rozpoznania, kiedy ktoś może potrzebować pomocy, jest ważna, a wiele znaków wskazuje, że ocena psychiatryczna jest dobrym pomysłem.

Psychiatra może pomóc opanować niezdolność do kontrolowania emocji

Każdemu z nas przydarzają się chwile, kiedy jest smutny, zły lub rozdrażniony i są to normalne uczucia w życiu. Jednakże, gdy ktoś odczuwa nadmierne emocje, których nie potrafi kontrolować ani nimi zarządzać, jest to wskazówka, że ​​psychiatra może być w stanie pomóc. Nauka skutecznego zarządzania emocjami może pomóc w zapobieganiu sytuacji wyzwalającej.

 

Często problemy mogą wynikać ze zmiany wzorców snu. Jak się okazuje, jakość snu może wiele powiedzieć o zdrowiu psychicznym. Osoby z problemami zdrowia psychicznego często mają problemy ze snem. Mogą mieć problemy z zasypianiem, mogą budzić się zbyt wcześnie lub budzić się wiele razy w ciągu nocy. Mają również tendencję do spędzania mniej czasu w głębokich fazach snu, co utrudnia przejście w fazę regenerującego snu. Niestety brak snu utrudnia również radzenie sobie z objawami choroby psychicznej, więc jest to ciągła pętla negatywnego sprzężenia zwrotnego, z którego bez fachowej pomocy trudno jest się wyzwolić.

Psychiatra pomoże odstawić szkodliwe substancje

Osoby, które mają problemy ze zdrowiem psychicznym, mogą sięgnąć po alkohol lub inne narkotyki, aby sobie z tym poradzić. Niezależnie od tego, czy ma to pomóc się zrelaksować, czy poradzić sobie ze stresem, jest to czerwona flaga, jeśli ktoś regularnie tego potrzebuje i nie czuje się szczęśliwy bez pomocy narkotyków lub alkoholu. Psychiatra potrafi w porę rozpoznać symptomy uzależniającej ucieczki w świat szkodliwych substancji. Jednym ze znaków, że testy psychiatryczne mogą być konieczne, jest sytuacja, w której osoba dorosła lub nastolatek nagle ma problemy z przyswajaniem wiedzy, lub często opuszcza zajęcia. Odnosi się to również do dorosłych, którzy mogą zacząć nie dotrzymywać terminów lub mieć trudności z koncentracją na zadaniach zawodowych.

 

Podobnie rzecz się ma z wycofywaniem się z sytuacji społecznych. Osoba cierpiąca na depresję lub nadmierny lęk może unikać sytuacji towarzyskich. Może to być spowodowane niemożnością kontrolowania emocji lub trudnościami związanymi z innymi ludźmi, czasem bliskimi i przyjaźnie nastawionymi.

Inne problemy, które może rozwiązać psychiatra

Niewyjaśnione choroby fizyczne

Zdrowie psychiczne i fizyczne są ze sobą powiązane, a jednym ze znaków, że psychiatra może pomóc, jest nawracające dolegliwości fizyczne bez określonej przyczyny. Typowe objawy to ból brzucha, bóle głowy i nieokreślone bóle.

Nadmierny niepokój, zmartwienie lub smutek

Psychiatra może pomóc, gdy ktoś czuje się nadmiernie smutny lub stale się martwi. Niezwykle ważne jest również szukanie pomocy, gdy ktoś ma myśli samobójcze.

Częste koszmary lub napady złości

Wymownym znakiem, że dziecko może potrzebować wizyty u psychiatry, są koszmary nocne lub niemożność regularnego kontrolowania temperamentu. Szczególnie małym dzieciom trudno jest rozmawiać o emocjach i często okazują je przez swoje niewłaściwe zachowanie.

 

W szukaniu pomocy w problemach ze zdrowiem psychicznym nie ma się czego wstydzić. Dostępnych jest wiele możliwości wsparcia, a psychiatra może pomóc w ustaleniu najlepszego leczenia dla każdego klienta na podstawie kompleksowej oceny psychiatrycznej. Warto skontaktować się już dziś, aby dowiedzieć się więcej, jeśli Ty lub ktoś bliski potrzebujecie pomocy.