Jak wybrać najlepszą palarnię kawy w Warszawie?

Jak wybrać najlepszą palarnię kawy w Warszawie?

Czy uwielbiasz orzeźwiający smak i zapach świeżo zaparzonej kawy ? Czy nie wyobrażasz sobie, rozpoczęcia dnia bez wypicia kubka aromatycznej kawy? A może uwielbiasz pić kawę z pracownikami i klientami? Jak wybrać najlepszą palarnię kawy w Warszawie i zamówić kawę do domu lub do pracy, której smak i aromat zachwycą wszystkich? O tym podpowiadamy poniżej.

Czym jest palarnia kawy?

Palarnia kawy to miejsce, w którym surowe ziarna kawy poddawane są wypaleniu. Podczas procesu palenia zwiększa się liczba związków aromatyczno – smakowych z kilkunastu do nawet 700. Do palenia wykorzystuje się specjalne piece, które mogą osiągać temperaturę do nawet 250 stopni Celsjusza. Smak palonych ziaren kawy zależy od:

  • Gatunku kawy;
  • Kraju jej pochodzenia;
  • Stopnia wypalenia;
  • Metody obróbki;

Smak kawy, która pochodzi z Krajów Ameryki Środkowej i Południowej ma aromat orzechowy, karmelowy lub czekoladowy. Ziarna kawy, które pochodzą z terenów Afryki ma nutę owocową, ale mogą mieć też wyczuwalny aromat popiołu i dymu.

Po zakończeniu palenia ziarna kawy są poddawane chłodzeniu. Wsypywane są na specjalną schłodzoną tacę. W trakcie chłodzenia tracą część dwutlenku węgla. Następnie kawa jest pakowana do specjalnych koszy, które są przewiewne.

W trakcie procesu wypalania ziaren kawy oprócz profesjonalnego sprzętu ogromne znaczenie ma także to, jaką wiedzę i jakie umiejętności posiadają osoby, które zajmuje się tym.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając palarnię kawy?

Decydując się na ofertę palarni kawy, warto zwrócić uwagę na jakość ziaren. Najczęściej polecane są specjality, które pochodzą z gatunku arabika. Jednak warto pamiętać o tym, że nie wszystkie arabiki mają taki sam smak i aromat. Dlatego wybierając gatunek kawy, warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym – jest uprawiana. Za najaromatyczniejsze uważane są te, które są uprawiane na wysokości 1000 m n.p.m. Kawa jest tam uprawiana wolniej, jednak to gwarantuje, że smak świeżo zaparzonej, będzie bardziej złożony.

Jeśli zależy Ci na ocenie kawy, kieruj się skalą SCAA. Najwyższą jakość ma produkt, który uzyskał od 90 do 100 punktów. O wysokiej jakości kawy świadczy również wynik od 89,99 do 80 punktów. Produkty, które otrzymały ocenę poniżej 80 punktów to kawy, które są sprzedawane w sklepach.

Co jeszcze wyróżnia dobrą palarnię kawy?

Naturalne ziarna kawy mogą być przechowywane długo, dlatego że nie tracą ani jakości, ani smaku. Kawa, która została poddana procesowi wypalania, zdecydowanie szybciej traci smak i zapach, dlatego musi być wykorzystana najszybciej jak to możliwe. Dlatego tak ważne jest, aby palarnia kawy znajdowała się w pobliżu Twojego domu i sprzedawała szybko produkty. Dobrą palarnię kawy wyróżnia także to, że nie sprzedaje kawy parzonej w danym kraju przed sprowadzeniem. Dzięki temu produkt, który jest sprzedawany w profesjonalnej palarni, może być parzony na różne sposoby, a przy tym nie traci swojego aromatu, ani smaku. Jeśli sprzedawana kawa jest niskiej jakości, żadnego znaczenia nie będzie miał sposób jej zaparzania.