Jak uniknąć wilgoci w łazience?

Jak uniknąć wilgoci w łazience?

Łazienka jest jednym z najistotniejszych pomieszczeń w każdym domu. Jest też, z racji tego, ile wody się w niej używa, tym najbardziej narażonym na wilgoć. Jak wiadomo, zbytnia wilgoć może doprowadzić między innymi do powstawania na ścianach grzybów i pleśni. Jest to przede wszystkim groźne dla zdrowia, a także bardzo nieestetyczne. Warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby mieć pewność, że takie problemy nie pojawią się w naszej łazience.

 

Zabezpieczenie przed wilgocią na etapie budowy

Na ścianach większości łazienek możemy zobaczyć płytki. Nie bez powodu, ponieważ są one na ogół bardzo odporne na wilgoć. Najważniejsze są jednak nie one same, a to, co można znaleźć pod nimi. Chodzi mianowicie o izolację przeciwwilgociową ściany. Może ona przybierać różne formy, chociażby masy uszczelniającej czy zaprawy hydroizolacyjnej. Grunt to nie liczyć, że wystarczą same kafelki i poświęcić odrobinę funduszy na poprawne zabezpieczenie ściany. Jeśli zaś zdecydujemy się nie na kafelki, a farbę, warto wybrać taką przeznaczoną specjalnie do kuchni i łazienek. Istotny jest także dobór odpowiednich drzwi. Te łazienkowe zazwyczaj mają w jakimś miejscu otwory lub są przycięte na samym dole. W niektórych domach jednak są już drzwi bez takich właściwości. W tym wypadku nie pozostaje nic innego, niż cały czas pozostawiać drzwi od łazienki otwarte, aby wentylacja mogła przebiegać naturalnie. Wciąż jest to jednak rozwiązanie niepolecane.

 

Dbałość o odpowiednią wentylację

Sprawnie działające i odpowiednio zamontowane wentylatory łazienkowe https://mat-dom.pl/wentylatory-azienkowe/ są podstawą, jeżeli chodzi o zabezpieczenie pomieszczenia przed wilgocią. Powinniśmy więc zadbać, aby nasza wentylacja była odpowiednio dobrana do wielkości łazienki i innych parametrów. Warto także od czasu do czasu sprawdzić, czy na pewno działa ona w 100% poprawnie.

 

Prawidłowy stan rur

Rury, przez które przechodzi woda mogą mieć tendencję do rdzewienia. Jeśli taka rura zacznie przeciekać lub całkowicie pęknie, będziemy mieli ogromny problem. Można tego jednak w bardzo prosty sposób uniknąć. Wystarczy od czasu do czasu kontrolować, czy nie dzieje się z nimi nic złego. Znacznie lepiej jest poświęcić na to chwilę, niż później marnować dużo czasu, nerwów i pieniędzy na naprawy.

Sprawne wentylatory łazienkowe, dobra kondycja rur i odpowiednie zabezpieczenie ścian pomieszczenia – jeśli te wszystkie warunki zostaną spełnione, nie powinniśmy mieć żadnych powodów do obaw o wilgoć w naszej łazience. Warto o to zadbać, ponieważ może ona mieć katastrofalny wpływ na zdrowie domowników, a także sprawić, że potrzebny będzie bardzo kosztowny remont.