Farba żywiczna – jak i kiedy najlepiej jej używać?

Farba żywiczna – jak i kiedy najlepiej jej używać?

Farba epoksydowa jest jednym z najtwardszych i najtrwalszych materiałów lakierniczych dostępnych obecnie na rynku. To także świetny wybór, jeśli chcesz sprawić, aby Twoje podłogi zalśniły nieznanym im dotąd blaskiem. Farba epoksydowa może działać jako uszczelniacz na podłogach cementowych i jest zwykle nakładana na podłogi w pomieszczeniach użytkowych, takich jak garaże lub piwnice. W związku z tym, że istnieje wiele przeciwstawnych informacji na temat technik nakładania farby epoksydowej oraz tego, czy w ogóle dobrym pomysłem jest malowanie powierzchni podłogowych taką farbą. Dlatego w tym artykule znajdziesz wskazówki, dzięki którym dowiesz się, czy farba żywiczna jest właściwym rozwiązaniem Twojej konkretnej sytuacji.

Co to jest farba żywiczna?

Pierwotnie zaprojektowana do użytku przemysłowego, farba żywiczna jest produktem akrylowym lateksowym, który może zawierać niewielką ilość żywicy epoksydowej w mieszance i najczęściej jest używany do zastosowań na podłogach. Farby epoksydowe zapewniają mocną, trwałą powłokę ochronną, która jest łatwa w utrzymaniu. Ze względu na swoje unikalne właściwości farba epoksydowa jest odporna na korozję, chemikalia i łatwa do czyszczenia – dzięki czemu idealnie nadaje się do zastosowania na podłogach garaży, magazynów itp. przestrzeni, które są intensywnie użytkowane.

Główna różnica między farbą epoksydową a zwykłą farbą polega na tym, że w obecności żywicy epoksydowej farba znacznie lepiej przylega do powierzchni betonu, dzięki czemu jest trwalsza. Bez żywicy epoksydowej standardowa farba akrylowa w końcu będzie się łuszczyć i łuszczyć, szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Wiele osób decyduje się na użycie farby epoksydowej, ponieważ jest ona odporna, daje szczelną warstwę i może być bezpieczniejsza w miejscach o dużym natężeniu ruchu, nie wspominając o estetycznym połysku. Chroni podłogę przed uszkodzeniami, zwłaszcza przed gorącem i chemikaliami, i jest odporna na wstrząsy. Idealnie nadaje się do każdego obszaru, w którym mogą być używane chemikalia i inne materiały.

Farba żywiczna – zalety i wady

Oczywiście farba żywiczna nie jest produktem idealnym, który sprawdzi się zawsze i w każdej sytuacji. Poniżej znajdziesz listę jej zalet, ale również przestrogi przed zastosowaniami, w których lepiej poszukać innego rozwiązania.

Zalety:

Odporność: żywica epoksydowa to sposób na uzyskanie wytrzymałej warstwy wierzchniej podłóg. Może wytrzymać silny wstrząs, wysoką temperaturę, kontakt z chemikaliami i wodą. Idealnie sprawdza się w garażach, w których samochody i inne urządzenia mogą emitować żrące chemikalia.

Brak wymagań co do podłoża: farbą żywiczną można pomalować podłogi bez specjalnego przygotowania, oszczędzając czas i pieniądze na usunięcie poprzedniej warstwy farby.

Trwałość: chociaż samo przygotowanie i nakładanie farny żywicznej trwa nieco dłużej niż w przypadku innych farb, powierzchnia wytrzymuje znacznie dłużej i następne malowanie można wykonać po dłuższym czasie. Wierzchnia warstwa jest wytrzymała, niezwykle trwała i wytrzyma duże obciążenie ruchowe.

Wady:

Śliska powierzchnia: Ogólnie rzecz biorąc, podłogi pomalowane farbą epoksydową są antypoślizgowe, jednak żywica epoksydowa pokryta olejem może być bardzo śliska. Kiedy jest mokro, również może być ślisko. Farba epoksydowa nie jest idealna do miejsc, które są podatne na zalanie lub pojawianie się wody na podłodze.

Tymczasowość: mimo że jest wytrzymała i odporna, farba żywiczna w końcu wymaga wymiany. Codzienna eksploatacja w końcu zbiera swoje żniwo, a odpryski i pęknięcia mogą zacząć się powiększać. Kiedy tak się stanie, będziesz trzeba dodać kolejną warstwę farby epoksydowej, aby upewnić się, że wszystko będzie dobrze wyglądać. Jeśli malowana tą farbą powierzchnia znajduje się w miejscu, w którym ciężkie przedmioty spadają na podłogę, na przykład na siłowni, może to stanowić problem.

Malowanie: Skuteczne nałożenie farby epoksydowej wymaga wielu przygotowań. Trzeba wypełnić wszystkie pęknięcia i dokładnie wyczyścić cały tłuszcz, olej i brud. Sam proces malowania jest również czasochłonny i żmudny. Całkowite wyschnięcie farby epoksydowej może zająć kilka dni, a przed dodaniem kolejnej należy poczekać, aż pierwsza warstwa zupełnie wyschnie.