Cięcie gresu. Na co zwrócić uwagę?

Cięcie gresu. Na co zwrócić uwagę?

Gres to doskonały materiał do wyłożenia powierzchni płaskich, które narażone są na trudne warunki atmosferyczne, częste użytkowanie, wilgoć i ścieranie. Cechuje się łatwością w pielęgnacji, dlatego często jest wybierany spośród innych produktów. Proces kładzenia gresu wiąże się często z koniecznością jego przecięcia, by móc dopasować go do wyznaczonej powierzchni. Jak zrobić to dobrze, by nie zmarnować zakupionego tworzywa? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Narzędzia konieczne do przecięcia gresu.

Wszystkie typy i rodzaje gresu, zarówno nieszkliwione, jak i szkliwione wymagają profesjonalnych narzędzi do ich cięcia. Wynika to z ich wysokiego stopnia twardości.

Cięcie gresu

 jest najbardziej efektywne, kiedy użyte zostają przecinarki, piły tnące na mokro (stosowane przy dużych powierzchniach płytek i posiadające tarczę diamentową) lub szlifierki.

Jakie są rodzaje cięcia?

W zależności od indywidualnych potrzeb i oczekiwań względem końcowego efektu wykonuje się cięcie zwykłe lub specjalne. Zwykłe opiera się na wykonaniu prostopadłego lub prostego przecięcia.

Jak ciąć gres

 w ten sposób, by go nie uszkodzić? Należy go wesprzeć na kątowniku i ustawić boczny ogranicznik by cięcie było perfekcyjne. Jest to przydatna metoda, gdy występują nieprawidłowości w odchyleniu muru. Specjalne cięcie wymagane jest, gdy w miejscu położenia płytki występują odpływy, narożniki lub skrzynki z prądem. Możliwe jest to za sprawą zamontowanej w pile tnącej prowadnicy. Dzięki temu można uzyskać kształty otworów zarówno okrągłych, jak i kwadratowych. Dodatkowo możliwe jest wykonanie ramek, cięcia wolumetrycznego, ukosowania i wąskich pasków.

Rodzajów gresu jest wiele, a do tych, które cechują się największą twardością, stosuje się metodę podwójnego nacięcia. Na czym ona polega? Wykonuje się cięcie zarówno na dolnej jak górnej powierzchni płytki. Wskutek tego uzyskuje się gładkie i nieposzczerbione brzegi a sam proces przełamania gresu jest łatwiejszy i nie wymaga dużego nakładu siły.

Dodatkowe wskazówki.

Jeżeli nigdy nie miałeś do czynienia z cięciem gresu i nie posiadasz specjalistycznego sprzętu, koniecznie skorzystaj z pomocy fachowców. Uszkodzenie płytki w trakcie przecinania skutkuje zmarnowaniem materiału i poniesieniem dodatkowych kosztów. Zapoznaj się ze specyfikacją zakupionego przez siebie gresu i zachowaj ją, by firma wykonująca usługę cięcia mogła dopasować narzędzia do wybranego przez Ciebie materiału. Dzięki dostosowaniu się do powyższych wskazówek możesz się cieszyć zarówno efektownym wyglądem gresu, jak i jego trwałością przez długie lata.