Dzięki teleporadzie możesz otrzymać zwolnienie bez wychodzenia z domu. To wygodne rozwiązanie, szczególnie jeśli leżymy chorzy w łóżku i ostatnie, na co mamy ochotę, to chodzenie po lekarzach. Jak wygląda proces wystawiania L4 online? Zobacz, na co zwrócić uwagę i jak możesz ubiegać się o zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu.
L4 online – co to jest?
Zwolnienie elektroniczne, to normalne zwolnienie lekarskie, ale wystawiane przez internet. Może je wystawić każdy lekarz, na przykład pierwszego kontaktu, pediatra, czy nawet psychiatra. Co ważne, aby otrzymać taki dokument, nie musimy udawać się do przychodni. Jedyne, co musimy zrobić, to umówić się na konsultację zdalną ze specjalistą. Lekarz na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem stawia diagnozę i w razie potrzeby wystawia L4 online. Dokument ten zwalnia ze świadczenia pracy na określony czas.
Jak wygląda proces wystawiania L4 online?
Jeśli lekarz po przeprowadzonym wywiadzie dojdzie do wniosku, że stan zdrowia pacjenta wymaga, by został on w domu, to wystawia L4 online. Cały proces odbywa się przez internet, a dostęp do zwolnienia lekarskiego otrzymujemy poprzez specjalną platformę. Lekarz nawiązuje połączenie z systemem i na podstawie numeru PESEL ma możliwość identyfikacji pacjenta.
Ponadto w systemie, jeśli pacjent już wcześniej korzystał z e-wizyty, znajdują się informacje na temat dotychczasowego leczenia. Dodatkowo lekarz ma dostęp do danych z ubezpieczenia oraz pracodawcy. Dzięki temu nie musi na nowo uzupełniać danych, tylko wpisuje okres niezdolności do pracy i wysyła taki dokument bezpośrednio do pracodawcy. Całość takiej procedury (odliczając czas konsultacji) trwa zaledwie kilka minut. Warto przy tym wiedzieć, że pacjent, który ma założone Internetowe Konto Pacjenta, ma wgląd do swojej historii leczenia.
Jak wygląda zdalna konsultacja z lekarzem? Zobacz, czego możesz się spodziewać.
Jeśli chcemy otrzymać L4 online, to musimy umówić się na e-wizytę. W zależności od potrzeb i preferencji możemy wybrać lekarza pracującego na NFZ, lub też prywatną placówkę. Co ważne, konsultacja jest możliwa u lekarza każdej specjalności.
Najważniejszą częścią wizyty lekarskiej online jest wywiad z pacjentem. Na tym etapie lekarz zadaje pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia, objawów, przyjmowanych leków, dotychczasowego leczenia itp. Na tej podstawie wystawia diagnozę i jeśli zdrowie pacjenta wymaga pozostania w domu, to także zwolnienie lekarskie.