Jak uchronić się przed zakażeniem koronawirusem? Środki ochrony osobistej

Jak uchronić się przed zakażeniem koronawirusem? Środki ochrony osobistej

Pandemia koronawirusa to temat, który już od kilku miesięcy jest na ustach praktycznie wszystkich. Słyszy się o tym w telewizji oraz w internecie, a pandemiczna rzeczywistość przewróciła do góry nogami życie wielu osób. Niestety jest to problem, z którym przyjdzie nam żyć, jeszcze przez długi czas jednak można się przed nim w pewnym stopniu uchronić. Zarówno rząd, jak i lekarze zalecają, aby dbać o swoje zdrowie, chociażby przez korzystanie z ogólnodostępnych środków ochrony osobistej takich jak maseczki, rękawice ochronne i środki do dezynfekcji. Jak uniknąć zarażenia COVID-19?

Myj często ręce

Jedną z podstawowych czynności, którą możemy wykonywać, aby zadbać o swoje zdrowie, jest częste mycie rąk. Według lekarzy jest to jeden ze skuteczniejszych sposobów na profilaktykę przed koronawirusem. Może on zmniejszyć ryzyko zachorowania nawet o kilkadziesiąt procent pod warunkiem, że będziemy to robić w odpowiedni sposób. Aby mycie rąk było skuteczne, należy to robić przez ok. 30 sekund, używając do tego ciepłej wody i mydła.

Ręce należy umyć dokładnie po każdym wejściu do domu np. ze sklepu oraz gdy tylko mamy do tego okazję. Podczas mycia namydl wewnętrzną i zewnętrzną powierzchnię dłoni, palce i nadgarstki, nie zapominaj o zagłębieniach pomiędzy palcami. Umyte ręce osusz starannie, najlepiej za pomocą jednorazowego ręcznika.

Zakładaj maseczkę w miejscach publicznych

Obowiązek zakrywania nosa i ust towarzyszy nam już od kilku miesięcy. Należy o tym pamiętać za każdym razem, gdy wychodzimy z domu. Maseczki są obowiązkowe w sklepach, środkach komunikacji publicznej, a nawet na świeżym powietrzu. Obecnie można wybierać spośród wielu rodzajów maseczek, które mają za zadanie uchronić nas przed zarażeniem oraz rozsiewaniem wirusa, gdy np. przechodzimy chorobę bezobjawowo i o tym nie wiemy. Do najpopularniejszych rodzajów maseczek zalicza się: maseczki bawełniane, maseczki chirurgiczne i maseczki ffp3, które można znaleźć w sklepach budowlanych. To jaki rodzaj maseczki wybierzesz, zależy od Twoich preferencji. Powinna być ona jednak odpowiednio gruba, aby nie przepuszczała bakterii i wirusów.

Ogranicz kontakty z innymi ludźmi

O ile to możliwe ogranicz kontakty z innymi ludźmi do minimum. Rozwiązaniem w tym przypadku może okazać się praca zdalna oraz robienie zakupów raz na tydzień lub dwa. Jeśli chcesz iść na spacer, to wybieraj miejsca, w których odległość między innymi osobami wynosi przynajmniej 2 metry np. lasy i większe parki. W ten sposób możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na koronawirusa i zadbać o bezpieczeństwo swoje, ale także swoich bliskich, z którymi mieszkasz.