Dom opieki dla seniora – jak go dobrze wybrać?

Dom opieki dla seniora – jak go dobrze wybrać?

Niekiedy w życiu starszej osoby dochodzi do sytuacji, że przez kryzys zdrowotny nie jest ona w stanie prowadzić takiego trybu życia jak kiedyś. Może nadejść taki czas, w którym konieczna będzie pomoc w codziennych czynnościach, a nawet całodobowa opieka pielęgniarek oraz wykwalifikowanej kadry. Niestety ze względów medycznych pobyt w takiej sytuacji w domu najbliższych nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.

Mimo że rodzina może obdarzyć seniora ogromnym wsparciem oraz miłym towarzystwem, to może ona nie być w stanie zapewnić profesjonalnej pomocy 24h na dobę. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest pobyt w domu opieki. Zastanawiasz się jak dobrze wybrać takie miejsce dla starszej osoby, która jest członkiem Twojej rodziny? Oto rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Dlaczego pobyt w domu opieki to czasem jedyne słuszne rozwiązanie?

Wiele osób kojarzy domy opieki dla seniorów z budynkami, które swoim wyglądem przypominają szpitale i w żaden sposób nie zachęcają starszej osoby do tego, aby w nich przebywać. Niestety w naszym kraju panuje też przeświadczenie, że wysyłając bliską nam osobę do takiego miejsca, chcemy zrzucić tylko z siebie ciężar, jaki wiąże się z opieką i pomocą takiej osobie. Nie trzeba chyba nikomu mówić, że nie jest to prawdą, a domy opieki są czasem o wiele lepszym miejscem dla osoby starszej niż jej własne mieszkanie w bloku czy przebywanie w domu rodziny.

W domu opieki osoby w podeszłym wieku oraz takie, które cierpią na przewlekłe choroby i różnego rodzaju niepełnosprawności mają zapewnioną stałą i profesjonalną opiekę, którą ciężko byłoby zapewnić w domowych warunkach. Nie jest to egoizm czy też wygoda jak mówią niektórzy. Senior w taki miejscu ma bowiem lepsze warunki, może korzystać z rehabilitacji, a także przebywa w gronie innych ludzi, z którymi może nawiązać przyjaźnie. Nie czuje się więc tam samotny, a co więcej może być każdego dnia odwiedzany przez rodzinę.

Jaki powinien być dom opieki dla seniora?

Dom opieki powinien być przede wszystkim czysty, pachnący oraz estetyczny. Seniorzy nie powinni czuć się w nim nieprzyjemnie. Ważne jest też wyżywienie oraz oczywiście – kwalifikacje personelu. Powinien być on gotowy na różne sytuacje i opiekę nad najbardziej chorymi pensjonariuszami. Z udogodnień warto zwrócić uwagę na plan dnia oraz aktywności, jakie się w nim znajdują. Prywatne domy opieki wielkopolska są najlepszym przykładem połączenia przyjemności z profesjonalną opieką. Jeśli zależy Ci na częstych wizytach u bliskiej osoby, to zapytaj także o możliwość odwiedzin oraz ich czas trwania. Nawet takie pytania są bardzo ważne podczas szukania idealnego domu opieki.