Router – Internet dla domu

Router – Internet dla domu

Niegdyś dostęp do Internetu zapewniały modemy, później były to stałe łącza oferowane przez różnych operatorów. Dziś wielu internautom kabel nie jest potrzebny do szczęścia. Prężnie rozwija się Internet bezprzewodowy i już dawno stał się on poważną alternatywą dla stałego łącza.

Internet mobilny… stacjonarnie

Internet mobilny zdaje się być ofertą dedykowaną smartfonom. Jego jakość w wielu miejscach jest już jednak na tyle zadowalająca, że z powodzeniem zastępuje stałe łącza w gospodarstwach domowych.

Podstawa, to być w zasięgu

Internet mobilny nie działa wszędzie jednakowo. Wszystko zależy od lokalizacji stacji bazowych (BTS) naszego operatora. Dziś można łatwo sprawdzić ich lokalizację. Bywa jednak, że obecność BTS w naszej okolicy nie zapewni dobrego połączenia z siecią. Duży wpływ na to ma bowiem gęstość zaludnienia. Im więcej osób mieszka w danej okolicy, tym więcej łączy się z daną stacją bazową. To powoduje, że nie możemy liczyć na bardzo szybki internet. Zwykle jednak wszystko działa całkiem przyzwoicie.

Bez routera ani rusz

Aby korzystać z Internetu bezprzewodowego potrzebujemy karty SIM operatora oraz routera. Te są bardzo różne. Najprostsze podłączane są do portu USB i zapewniają nam połączenie z siecią. Jeśli jednak LTE staje się wyborem dla całego gospodarstwa domowego warto zainwestować w lepszy router. Anteny wbudowane w urządzenie zapewnią lepsze połączenie z siecią, a router zapewni łączność wszystkim domownikom poprzez WiFi. Warto zwrócić uwagę na modele posiadające możliwość montażu dodatkowych anten zewnętrznych. Przydaje się to, gdy w miejscu, które przewidzieliśmy dla routera, sygnał nie jest najsilniejszy. Możemy wówczas wykorzystać anteny w najbardziej optymalnym miejscu.

Na co komu kabel

Choć stałe łącze wciąż jest preferowaną opcją, zwłaszcza, gdy nie ma problemu z dostępem do niego, LTE wciąż zyskuje na popularności. Wiele gospodarstw domowych zyskuje dziś dostęp do Internetu bezprzewodowo. Tanio i wygodnie, nie ponosimy bowiem żadnych kosztów przyłączenia do sieci. Musimy jedynie zakupić starter operatora i zainwestować w dobry router.