Jak zmotywować się do ćwiczeń – najskuteczniejsze sposoby

Jak zmotywować się do ćwiczeń – najskuteczniejsze sposoby

Regularne ćwiczenia wpływają pozytywnie nie tylko na nasz wygląd, ale także na zdrowie. Aby zachować dobrą kondycję oraz uchronić się przed chorobami związanymi z nadwagą i brakiem ruchu warto przynajmniej 2-3 razy w tygodniu wykonać trening. Niestety nie zawsze nam się chce, a ćwiczenia odkładamy w nieskończoność. Jeśli ten problem dotyczy również Ciebie, to warto, abyś poznał sposoby na to, jak zmotywować się do ćwiczeń. Przygotowaliśmy kilka, które naszym zdaniem są najskuteczniejsze.

Kontroluj swoje postępy

Najprawdopodobniej po dwóch treningach nie zobaczysz spektakularnych rezultatów, ale pamiętaj, że jeśli będziesz regularny, to w końcu się one pojawią. Największą motywacją podczas ćwiczeń jest moment, w którym zobaczymy zmiany – nie tylko te fizyczne, ale także psychiczne. Podczas ćwiczeń uwalniają się endorfiny, które sprawiają, że automatycznie mamy lepszy humor oraz więcej energii. Możesz prowadzić dzienniczek ćwiczeń, w którym będziesz zapisywać swoje postępy oraz planować treningi. Staraj się też nie mierzyć i ważyć codziennie tylko np. raz w tygodniu. Wtedy efekty będą bardziej widoczne i będziesz miał motywacje do tego, aby kontynuować to, co zacząłeś.

Dopasuj ćwiczenia do siebie a nie na odwrót

Wiele osób ma tendencje do tego, aby wykonywać ćwiczenia, które nie sprawiają im przyjemności tylko po to, aby schudnąć. Oczywiście jest to duży błąd i nie należy tego robić, ponieważ motywacja do takiego działania bardzo szybko zniknie. Najlepiej będzie, jeśli dopasujesz rodzaj aktywności fizycznej do swoich upodobań. Niekoniecznie musisz chodzić na siłownie, aby poprawić swoją kondycję i wygląd. Możesz np. spacerować, jeździć na rolkach lub rowerze czy też pływać. Ruch w każdej postaci dobrze wpływa na ciało i umysł, a dyscyplin jest naprawdę sporo. Nie powinieneś mieć problemu z tym, aby dopasować rodzaj ćwiczeń, do tego, co lubisz. Jeśli do tej pory nie miałeś zbyt wiele wspólnego ze sportem, to zacznij od małych kroków. Na sam początek może to być 20-minutowa gimnastyka lub godzinny spacer po okolicy. Stopniowo zwiększaj sobie poziom trudności, aby nie zniechęcić się zakwasami. Jeśli podejdziesz do ćwiczeń w taki sposób, to nie będą one dla Ciebie męczarnią i czymś nudnym, ale czystą przyjemnością.

Ćwicz z kimś

Jeśli nie masz motywacji do tego, aby ćwiczyć sam, to zaproś kogoś znajomego na wspólny trening. Ćwiczenie z drugą osobą jest nie tylko ciekawsze, ale także bardzo motywuje do działania. Jeśli nikt nie wyraża chęci, aby towarzyszyć Ci w treningach, to możesz wynająć trenera personalnego.