Żarówki dekoracyjne – niebanalna ozdoba domu

Żarówki dekoracyjne – niebanalna ozdoba domu

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio rozmieszczone źródła światła mogą stanowić interesującą dekorację. Jeśli chcesz dodać uroku  Twojemu salonowi, zastanów się nad wykorzystaniem pięknych żarówek z włóknem węglowym. Obecnie największą popularnością cieszą się żarówki LED. Nie ma w tym nic zaskakującego – są one przystępne cenowo i zapewniają bardzo dobre oświetlenie. Mają jednak jeden minus – niestety nie są zbyt estetyczne.

Piękne żarówki z włóknem węglowym

Obecnie bez problemu można nabyć eleganckie żarówki dekoracyjne, w którym źródłem światła jest włókno węglowe. Najczęściej mają one kształt tradycyjnych żarówek. Dzięki swojemu staroświeckiemu wyglądowi żarówki dekoracyjne świetnie wyglądają w pomieszczeniach różnego typu – zarówno tzw. loftach jak i salonach w stylu rustykalnym. Jak najbardziej takie utrzymane w staroświeckiej stylistyce żarówki nadają się do pomieszczeń w stylu skandynawskim, w których z reguły dominuje biel i różne odcienie szarości. Ciepłe światło emitowane przez powieszone w widocznych miejscach żarówki dekoracyjne doda przytulności jasnym wnętrzom. Żarówki ozdobne z włóknem węglowym najczęściej utrzymane są w tradycyjnym kształcie, jednak dostępne są także żarówki podłużne lub okrągłe. Takie żarówki nie potrzebują klosza – ich największą ozdobą jest dający ciepłe światło żarnik. Włókno węglowe w żarówkach dekoracyjnych może być ułożone nieregularnie, naprzemiennie, spiralnie itd.

Oświetlenie dekoracyjne – praktyczne zastosowanie

Ozdobne żarówki dostępne są w wielu różnych rozmiarach. W praktyce oznacza to, że każdy może wybrać źródła światła o odpowiednich gabarytach. Żarówki dekoracyjne utrzymane są w stylistyce retro. Mają one przypominać o dawnych czasach, emitowane przez nie światło nie jest tak mocne jak w przypadku modnych obecnie żarówek LED. W praktyce oznacza to, że żarówki dekoracyjne, jak sama nazwa wskazuje, mają być ozdobą. Nie powinny stanowić głównego źródła światła, z pewnością nie nadają się też do oświetlenie biurkowego czy szeroko pojętych powierzchni roboczych.

W porównaniu do tradycyjnych żarówek wolframowych modele dekoracyjne cechują się wyraźnie dłuższym czasem działania. Ze względu na stosunkowo niewielką  moc najlepiej sprawdzają się jako oświetlenie punktowe, w takim przypadku powinny być powieszone dość nisko. Nie tylko sam żarnik w fantazyjnych kształtach decyduje o walorach dekoracyjnych tego rodzaju żarówek. Warto podkreślić, że żarówki ozdobne często wyposażone są w kolorowe, dekoracyjne kable, bywa, że z materiałowych oplotem, co jeszcze podnosi ich walory ozdobne.