Wpływ genetyki na powstawanie pryszczy

Wpływ genetyki na powstawanie pryszczy

Pryszcze mogą występować niemalże na całym ciele. Nie ma jednak zbyt wielu informacji o usuwaniu pryszczy z innych miejsc, aniżeli z twarzy. Dzisiaj chciałbym poruszyć temat pryszczy na plecach, które towarzyszą dojrzewaniu.

Plecy stanowią bardzo dużą część naszego ciała i są znakomitym miejscem dla rozwoju trądziku. Warunki wprost wspaniałe dla rozprzestrzeniania się. Pryszcze na plecach mogą występować z przyczyn genetycznych (np. odziedziczenie nadmiernego rogowacenia się naskórka), dietetycznych (nieodpowiednia dieta), czy higienicznych (brak odpowiedniej higieny pleców). Przedstawiam szczegółowo każdą z przyczyn, co ma na zadaniu pomóc zapobiegać i leczyć pryszcze na plecach.

Genetyka, a pryszcze

Występowanie pryszczy na całym ciele, w tym na plecach może być uwarunkowane genetycznie. Ludzie najzwyczajniej w świecie dziedziczą skłonność do występowania trądziku. Rzecz jasna można temu skutecznie przeciwdziałać. Jeśli nasz organizm będzie “czysty” zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie to nawet uwarunkowanie genetyczne nie spowoduje wystąpienia trądziku.

Szczególnie często trądzik różowaty (choroba małych naczyń) jest dziedziczony. Może występować w każdym wieku. Na szczęście trądzik różowaty dotyczy głównie twarzy, stąd genetyczny wpływ na pryszcze na plecach jest znikomy. Warto jednak brać tą przyczynę pod uwagę.

Pryszcze na plecach, a odżywianie

Zaburzanie hormonalne stanowiące jedną z głównych przyczyn występowania trądziku mogą być wywołane nieodpowiednim odżywianiem. Jeśli nie zagwarantujemy dostarczania wartości odżywczych odpowiedzialnych za pracę układu hormonalnego to może dojść do zaburzeń, które automatycznie wpłyną na wystąpienie pryszczy na plecach i nie tylko.

Bardzo często można się również spotkać z występowaniem pryszczy na plecach wywołanych korzystaniem z niektórych leków. Trudno jest wskazywać konkretne specyfiki, gdyż nie chodzi o anty-reklamę, jednak trzeba mieć świadomość występowania tego problemu. Głównie takie zmiany wywoływane są przez sterydy.

W Internecie można znaleźć mnóstwo artykułów traktujących o dietach na trądzik. Zazwyczaj oparte są one na wykluczeniu produktów mogących wpływać na cerę. Ponadto zaleca się suplementowanie środków odpowiedzialnych za prawidłową budowę skóry (np. cynku).

Higiena pleców

Niejednokrotnie już o tym wspominałem. Higiena to podstawa zarówno profilaktyki, jak i leczenia trądziku. W przypadku pleców sytuacja się o tyle komplikuje, że nie mamy tak dobrego dostępu, jak chociażby do klatki piersiowej czy twarzy. Można sobie z tym prosto poradzić. Jak to mówią – dla chcącego nic trudnego.

Stosowanie mydła zwykłego w walce z pryszczami na plecach może być nieskuteczne. Warto korzystać ze specyfików anty-trądzikowych lub mydła siarkowego. Te ostatnie ma bardzo nieprzyjemny zapach, stąd niezbyt często jest stosowane. Z racji niezbyt dobrej dostępność warto korzystać z gąbek. Najlepiej miękkich, gdyż twarde mogą powodować podrażnienia i rozsiewać pryszcze na plecach.

Ze względu na dużą potliwość tej części ciała należy szczególnie dbać o higienę w ciągu dnia. Prysznic w ciągu dnia nikomu nie zaszkodzi. Oczywiście bez zbędnego przesadyzmu. Wszystko w granicach rozsądku.