Umowa B2B – co to tak właściwie znaczy i co wyróżnia taką umowę?

Umowa B2B – co to tak właściwie znaczy i co wyróżnia taką umowę?

W ostatnim czasie zawieranie umów B2B stało się dość popularne. I nic w tym dziwnego, skoro taka forma współpracy przynosi znacznie więcej korzyści niż standardowa umowa o pracę, czy umowa zlecenie. Zanim jednak przejdziemy do zalet takiej formy zatrudnienia, warto w pierwszej kolejności wyjaśnić sobie, czym dokładnie jest umowa B2B.

Umowa B2B co to jest?

B2B co to jest – to najczęściej wpisywane przez internautów zapytanie dotyczące pojęcia B2B. Po uzyskaniu odpowiedzi padają kolejne pytania o wady i zalety takiej umowy, dla kogo jest ona najbardziej opłacalna itp. Czym zatem jest B2B, które staje się coraz popularniejszą formą zatrudnienia w Polsce?

Umowa B2B to umowa zawarta pomiędzy dwoma przedsiębiorcami. Jest to pewnego rodzaju współpraca, w której zachowana jest statusowa i majątkowa równowaga dwóch przedsiębiorców łączących siły. Jedną stroną, która podpisuje umowę, jest osoba samozatrudniona, czyli taka, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Druga strona to właściciel firmy, który potrzebuje wykonawcy do określonego rodzaju zadania. Zlecone zadanie może być jednorazowe, lub wymagające dłuższej współpracy – ciągiem lub z przerwami.

Cechą charakterystyczną umowy B2B jest także kwestia rozliczenia. Cała odpowiedzialność za to zadanie spoczywa na zatrudnionej osobie (przedsiębiorcy wykonującym zadanie), a nie na księgowej firmy zlecającej pracę. Z tego powodu umowa B2B jest uznawana za najwygodniejszą formę zatrudnienia.

Umowa B2B – zalety

Przejście na umowę B2B z reguły jest uznawane za bardzo opłacalną opcję dla każdej ze stron umowy. Rozwiązanie jest najkorzystniejsze dla specjalistów w swojej dziedzinie, u których dotychczasowe zatrudnienie opierało się na umowie o pracę z wysokimi zarobkami.

Przy wysokich wynagrodzeniach takie osoby są w pewnym stopniu stratne, ponieważ z wysokiej pensji brutto odprowadzane są wysokie składki do ZUS-u oraz podatki. W ostatecznym rozrachunku specjalista zatrudniony na umowę o pracę może miesięcznie tracić kwoty większe niż tysiąc złotych. Aby nie być aż tak stratnym, wielu ekspertów w swojej dziedzinie decyduje się na przejście na samozatrudnienie, dzięki któremu mogą zarabiać więcej i cieszyć się większą swobodą pracy.

Zalet pracy na umowę B2B jest całkiem sporo, są to m.in.:

– niższe koszty zatrudnienia, o których już wspominaliśmy;

– możliwość współpracy z kilkoma, różnymi podmiotami jednocześnie;

– zwiększenie elastyczności pracy oraz jej organizacji. Samozatrudniony może przy tym decydować gdzie i kiedy chce wykonywać pracę;

– mniej rygorystyczne przepisy związane z rozwiązaniem umowy B2B;

– więcej możliwości indywidualnego kształtowania zasad odpowiedzialności itp.

Jak zatem widać umowa B2B jest dość korzystnym rozwiązaniem. Jeśli więc jesteś doświadczonym specjalistą, warto zastanowić się, czy taka forma zatrudnienia nie będzie dla Ciebie korzystniejsza.