Mango – owoc pełen dobrych składników

Mango – owoc pełen dobrych składników

Melon to wodnisty i jednocześnie niskokaloryczny owoc. Nektar z tego bardzo smacznego cytrusa zawiera cenne składniki, które mają właściwości oczyszczające organizm z toksyn. Melon ma szerokie zastosowanie w leczeniu chorób jak cukrzyca czy reumatyzm. Wspomaga również proces odchudzania. Jest bogaty jest w witaminy C, D, A i witaminy z grupy B. Zawiera również cenne źródło błonnika oraz beta- karoten i składniki mineralne jak potas, żelazo, magnez, wapń, jod, fluor i fosfor. Najwięcej cennych składników odżywczych zawiera odmiana kantalupa. Jest to jednocześnie najsłodsza i jednocześnie najsmaczniejsza odmiana melona.

Owoc ma intensywne słodki smak i piękny, orzeźwiający zapach. Melon znany jest nie tylko ze swoich właściwości oczyszczających i odchudzających. Ten smaczny owoc polecany jest szczególnie dla osób, które prowadzą intensywny i stresujący tryb życia a także przechodzą rekonwalescencję po długiej chorobie. Owoc zawiera enzymatyczny przeciwutleniacz. Dzięki niemu organizm jest odpowiednio wzmocniony, a stres i zmęczenie są zredukowane do minimum. Melony powinny być również systematycznym składnikiem w diecie osób z dolegliwościami nerek i wątroby a także narzekających na bóle reumatyczne.

Osoby chorujące na cukrzycę powinny jadać tylko i wyłącznie gorzkie odmiany melona. Taki gatunek pomaga w leczeniu cukrzycy typu II, ponieważ dzięki swoim właściwościom hipoglikemicznym skutecznie obniża poziom cukru we krwi. Melon powinny spożywać osoby cierpiące na niedokrwistość, stwardnienie tętnic i choroby sercowo- naczyniowe. Owoc znakomicie sprawdzi się również w leczeniu kaszlu i bólu gardła. Występuje kilka gatunków tego owocu. Mogą mieć barwę pomarańczową, białą, brązową, żółtawą. Miąższ również może mieć różne barwy od białej, przez pomarańczową po intensywnie czerwoną. Zależnie od gatunku smak melona może być różny- od gorzkiego, mdławego, po soczysty i słodki. Najlepiej wybierać owoce o jasnej skórce lekko popękanej przy szypułce. Owoc musi być ciężki- lekki świadczy o tym, że owoc nie jest soczysty i może być niesmaczny. Owoce melona spożywa się na surowo.

Słodkie odmiany posiadają dużo cukrów takich jak glukoza, fruktoza, czy sacharoza. Melony są również cennym źródłem kwasu foliowego oraz pektyn. Te owoce znakomicie gaszą pragnienie. Mają niewiele kalorii i mogą być stosowane przy odchudzaniu. Zawierają bowiem tak zwaną cytrulinę czyli aminokwas, który skutecznie wspomaga proces odchudzania. Dzięki zawartej w nim cytrulinie owoc polecany jest również jako suplement diety w zaburzeniach hormonu wzrostu. Mango oprócz właściwości medycznych ma również zastosowanie w kosmetyce. Jest dodawany do niektórych środków usuwania plam i piegów na twarzy. Zawarte w mango karotenoidy skutecznie opóźniają proces starzenia skóry. Ponadto mango jest owocem polecanym osobom mającym problemy ze wzrokiem, gdyż zawarte w nim składniki odżywcze pozytywnie wpływają na proces widzenia.

Ten bardzo smaczny owoc ma więc tyle właściwości odżywczych, że warto włączyć go do swojej diety i cieszyć się zdrowiem i piękną figurą. Owoc jada się przeważnie na surowo. Można go jeść również z imbirem. Znakomicie smakuje jako dodatek do lodów, koktajli czy sałatek.