Szkolenie dla socjoterapeutów – czy warto wziąć w nim udział?

Szkolenie dla socjoterapeutów – czy warto wziąć w nim udział?

Bardzo wiele osób obecnie potrzebuje profesjonalnego, skutecznego wsparcia w zakresie pomocy psychologicznej. Ich problemy mogą być bardzo różnorodne, począwszy od stanów depresyjnych, przez fobie szkolne, po nadpobudliwość. Mowa tutaj zarówno o dzieciach i nastolatkach, jak i osobach dorosłych – każdy może w pewnym momencie znaleźć się w trudnej sytuacji wymagającej specjalistycznej pomocy.

Żeby móc takiej pomocy udzielać, przydatne jest posiadanie bardzo szerokiego zakresu wiedzy, potwierdzonego odpowiednimi certyfikatami. Żeby jednak można było otrzymać certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, najpierw trzeba ukończyć stosowny kurs. Jednak czy warto?

Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu dla socjoterapeutów?

Profesjonalne szkolenie dla (przyszłych) socjoterapeutów przede wszystkim pomaga podnieść kluczowe kompetencje z zakresu udzielania pomocy psychologicznej. Między innymi obejmuje ono diagnozę zaburzeń emocjonalnych, a obecnie takowe występują bardzo często. Przy okazji kurs dotyka także zagadnień związanych z treningiem interpersonalnym, prowadzeniem grup czy treningiem integracyjnym. Nauka odbywa się za pośrednictwem zjazdów weekendowych, a także dłuższych sesji zjazdowych. Łącznie kursanci mogą liczyć na ponad 200 godzin zgłębiania tajników pomocy psychologicznej, w tym nie tylko teorii, ale też praktyki.

Taki kurs znajdzie zastosowanie w codziennym życiu (choćby w relacjach z dziećmi), a także, co najważniejsze, w pracy zawodowej. Zgromadzona wiedza merytoryczna i praktyczna będzie niezwykle użyteczna dla wychowawców, opiekunów, trenerów interpersonalnych, a także pracowników socjalnych i pedagogów. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć udział w kursie pracując w zupełnie innej branży, a przymierzając się do zmiany zatrudnienia.

Decydując się na kurs organizowany przez doświadczoną, renomowaną szkołę, taką jak https://ppit.pl/oferta/szkola-trenerow-treningu-psychologicznego-i-socjoterapii/, można mieć pewność, że przekazana wiedza będzie użyteczna, zgodna ze stanem faktycznym i oparta na wieloletniej praktyce.

Szkolenie dla socjoterapeutów a certyfikat PTP

Po ukończeniu szkolenia dla socjoterapeutów można, ale nie trzeba starać się o wspomniany we wstępie oficjalny certyfikat PTP. Warto się tym certyfikatem zainteresować, jako że dla potencjalnych klientów będzie on najlepszym dowodem na to, że dana osoba rzeczywiście posiada niezbędną wiedzę w zakresie udzielania pomocy psychologicznej.

Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę na to, że nie każdy kurs będzie zgodny z wymaganiami PTP. Konieczne jest spełnienie warunków m.in. odnośnie do ilości i długości zjazdów oraz obecności podczas nich osób posiadających odpowiednie kwalifikacje potwierdzone przez Towarzystwo.