Sposoby na dobrą i efektywną naukę

Sposoby na dobrą i efektywną naukę

Dla wielu uczniów uczenie się jest przykrą koniecznością, do której trzeba się zmuszać i która zawsze idzie bardzo opornie. Z jednej strony nie chce nam się tego robić, ale z drugiej – musimy. Zarówno na krótszą, jak i dłuższą metę dobra nauka może nam się przydać. Z pewnością na naszą korzyść wpłyną wysokie oceny ze sprawdzianów czy kartkówek, a później wiele będzie zależało choćby od naszych wyników z egzaminu maturalnego. Wobec tego jak się dobrze uczyć? Czy jest to w ogóle możliwe?

Dokładnie zaplanuj naukę

Podstawą jest prowadzenie dokładnego kalendarza wszystkich klasówek, sprawdzianów i innych wydarzeń, które wymagają jakiejkolwiek wcześniejszej nauki. Na tej podstawie powinniśmy stworzyć plan tego kiedy, czego i przez jak długi czas będziemy się musieli uczyć. Warto ustawić sobie w telefonie przypomnienia, aby na pewno o niczym nie zapomnieć. Spontaniczność i odkładanie obowiązków na później powoduje tylko, że nie uczymy się ostatecznie wcale, robimy to w stresie lub nauka jest po prostu mniej efektywna. Wobec tego dbałość o odpowiednią organizację, a także trzymanie się ściśle wcześniej ustalonego planu jest kluczowe.

Zadbaj o dobrze przygotowane materiały źródłowe

Znacznie łatwiej i lepiej będzie nam się uczyć, jeśli do dyspozycji będziemy mieli napisane schludnie i z sensem, a także odpowiednio uporządkowane notatki. Dobrym rozwiązaniem jest także oznaczanie najważniejszych partii tekstu kolorowym zakreślaczem, czy to w podręczniku czy w notatkach. Dzięki temu będziemy wiedzieli, na co przy każdej kolejnej powtórce najbardziej zwracać uwagę. Jeśli coś jest dla nas niejasne lub po prostu tego nie rozumiemy, powinniśmy skupić się na tej sekcji tak długo, aż będziemy pewni, że już rozwiązaliśmy ten problem.

Ucz się wspólnie z innymi

Nic tak nie motywuje do nauki, jak chęć bycia lepszym od innych czy po prostu chęć wypadnięcia dobrze przed znajomymi. Niektórzy nie lubią nauki w grupach, ponieważ czują się wtedy rozproszeni i zamiast nauką zajmują się na przykład rozmowami na inne tematy. Są jednak tacy, dla których to właśnie wspólna nauka będzie najlepszym rozwiązaniem. Wtedy też możliwe będzie wzajemne przepytywanie się i wspólne rozpracowywanie trudniejszych partii materiału. Ponadto jeśli już umówimy się z kimś na spotkanie w celu nauki, nie będziemy mogli się z tego tak łatwo wykręcić. Z kolei ucząc się samemu łatwo przyjdzie nam powiedzieć „nie chce mi się, zrobię to jutro”.

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak się dobrze uczyć. Na każdego może zadziałać coś zupełnie innego, jednak wyżej wymienione sposoby w wielu przypadkach mogą okazać się pomocne. Nic nie sprawi, że nagle pokochamy uczenie się, jeśli wcześniej tego nienawidziliśmy, ale przynajmniej będzie nam to przychodziło łatwiej i będziemy osiągać lepsze rezultaty.