Rejestrowanie domeny – co warto wiedzieć? 

Rejestrowanie domeny – co warto wiedzieć? 

Czy wiesz, że rejestracja domeny trwa zaledwie kilka minut? Po zarejestrowaniu domeny dany adres staje się do Twojej dyspozycji na określony czas. Choć z pozoru jest to proste zadanie, to jednak warto się do niego odpowiednio przygotować. Na jakich zasadach działa domena? Jaki rodzaj wybrać? Zobacz, co warto wiedzieć, jeśli chodzi o rejestrowanie domeny

Na czym polega rejestrowanie domeny? 

Przede wszystkim warto wiedzieć, że każdy adres internetowy musi zawierać przynajmniej domenę pierwszego i drugiego stopnia. Domeną pierwszego stopnia jest domena krajowa, czyli w przypadku Polski .pl. Domena krajowa jest dwuliterowym skrótem od nazwy państwa. Co więcej, domeny pierwszego stopnia możemy podzielić także na regionalne (np. waw.pl.), funkcjonalne (np. biz.pl) i ogólne (np. .com, czy .eu) Natomiast domena drugiego stopnia (nazywana też domeną szczególną) wskazywana jest przez zgłaszającego domenę do rejestracji.

 Na czym więc polega rejestrowanie domeny? Rejestracja domeny oznacza wpisanie wybranej domeny do rejestru. Odbywa się to na podstawie umowy pomiędzy abonentem a rejestratorem o pośredniczenie w rejestracji nazwy domeny. Na rynku możesz znaleźć wielu rejestratorów domen. Warto jednak postawić na sprawdzony serwis taki jak CyberFolks. W tym miejscu zyskasz dostęp do wygodnego i szybkiego generatora domen, który pomoże Ci znaleźć inspiracje. Co więcej, sam proces rejestracji jest niezwykle prosty, a jakość usług wysoka. Ponadto rejestrując domenę w CyberFolks zyskasz bezpłatny audyt strony www dla domeny, pod którą założysz swoją nową stronę. Dzięki temu możesz od razu zobaczyć, co w stronie działa, a co jeszcze warto poprawić. 

Jak zarejestrować domenę? Poradnik krok po kroku 

Kluczową kwestią jest wymyślenie odpowiedniej nazwy, czyli domeny drugiego stopnia. Na tym etapie musisz upewnić się, że nie jest ona już przez kogoś zajęta. Co ważne, średnia długość nazwy domenowej w Polsce wynosi ok. 8 znaków. Tę liczbę warto potraktować, jako punkt odniesienia. Następnie określ końcówkę (zobacz paragraf powyżej). Pamiętaj przy tym, że wybrana nazwa musi być wolna w wybranej końcówce. Upewnij się przy tym, że jest ona dobrze zrozumiała przy wymawianiu. W innym przypadku możesz wprowadzić w błąd użytkowników, a Twoja strona będzie trudna do odnalezienia. Tak samo upewnij się, że konkurent nie zarejestrował podobnej nazwy. Teraz tylko zostało Ci do kliknięcia – rejestruj domenę. W tych kilku prostych krokach możesz stać się właścicielem pożądanej domeny.