Przed czym może ochronić odzież robocza?

Przed czym może ochronić odzież robocza?

Jeśli wykonywanie obowiązków służbowych wiąże się z jakimkolwiek zagrożeniem, pracodawca powinien zapewnić pracownikowi odzież roboczą, która zapewni mu adekwatną ochronę. W razie jej uszkodzenia winny jest również natychmiast wymienić ją na nową (dlatego też warto zamawiać większą ilość ubrań roboczych, aniżeli aktualnie jest nam potrzebnych, aby posiadać ubrania na zapas i móc w razie czego szybko dokonać wymiany).

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak duża różnorodność występuje wśród tego typu odzieży. Przed czym dokładnie może ona ochronić? Jaką dokładnie odzież roboczą należy kupować? Wszystko wyjaśniamy poniżej!

Odzież robocza może mieć wiele różnych właściwości ochronnych

Na ubrania robocze składają się takie elementy odzieży, jak koszulki, spodnie, kurtki, rękawice, czapki i kaski, podkoszulki i nie tylko. To, czy potrzebne będą wszystkie te elementy, czy tylko niektóre, zależy od stanowiska, na którym pracuje dana osoba i tego, jakie zagrożenia i szczególne warunki się z nim wiążą. Na otrzymanie kompletu odzieży roboczej mogą liczyć przede wszystkim pracownicy fizyczni, tacy jak budowlańcy czy telemonterzy. Ubrania robocze otrzymują też na przykład pracownicy banków, ale w ich przypadku pełnią one jedynie funkcję estetyczną, a nie ochroną.

Warto wspomnieć, że odzież robocza może mieć bardzo wiele różnych właściwości ochronnych, w zależności przede wszystkim od tego, z jakich materiałów została wykonana. Można wyróżnić odzież odporną na wysokie lub niskie temperatury, ognioodporną, czy też chroniącą przed przecięciem lub zmiażdżeniem. Niektóre produkty zostały stworzone z myślą o pracownikach, którzy potrzebują przede wszystkim precyzji i swobody ruchu (do tej grupy należą między innymi cienkie rękawice lateksowe), inne zaś przeznaczone są do znacznie cięższych prac (jak na przykład skórzane rękawice dla budowlańców).

Pamiętaj o sprawdzeniu wymaganych norm

W karcie produktu danego elementu odzieży zazwyczaj powinna znaleźć się informacja o zgodności z europejskimi normami. Jest to kluczowe, aby mieć pewność, że mamy do czynienia z wysokiej jakości produktem, który rzeczywiście zapewni pracownikom bezpieczeństwo.

Wybierając elementy odzieży roboczej, warto kierować się nie tylko ceną, ale także takimi aspektami, jak materiał, z którego zostało wykonane ubranie oraz to, dla kogo jest przeznaczone (można spotkać na przykład specjalne rękawice dla spawaczy). Pomocne mogą się też okazać recenzje osób, które już zakupiły i wypróbowały dany produkt. Dowiemy się z nich, jaka jest jego rzeczywista wytrzymałość i użyteczność.