Pracuj nad dobrą samooceną by mieć lepsze samopoczucie

Pracuj nad dobrą samooceną by mieć lepsze samopoczucie

Zaniżona samoocena to problem bardzo wielu osób. Wydawać by się mogło, że cierpią na nią przede wszystkim dzieci i młodzież. Tymczasem brak poczucia własnej wartości może dotyczyć ludzi w każdym wieku. Posiadanie niskiej samooceny jest bardzo niekorzystne bo utrudnia codzienne życie, obniża nastrój i nie pozwala na realizację wielu marzeń. Na szczęście nad zaniżoną samooceną można skutecznie pracować.

Skąd się bierze niska samoocena?

Niska samoocena prawie zawsze ma swoje źródło w dzieciństwie i odpowiadają za nią błędy wychowawcze rodziców. Niska samoocena pojawia się wszędzie tam, gdzie dziecko jest ignorowane, krytykowane, karane. Jeśli rodzice nie poświęcają wystarczającej uwagi dziecku, nie dbają o zaspokajanie jego potrzeb, to w późniejszych latach takie dziecko staje się człowiekiem lękliwym, który nie wierzy w siebie i boi się wyzwań.

Czym się objawia niska samoocena?

Osoby z zaniżonym poczuciem wartości są wycofane, często żyją w pojedynkę, boją się nowych sytuacji, nie podejmują wyzwań w obawie przed porażką. Osoby takie zwykle mają też trudności w kontaktach społecznych i wyraźnie unikają wystąpień publicznych. Niestety ich postawa często kończy się tym, że uzyskują gorsze wykształcenie, podejmują tylko najprostsze prace i wchodzą w toksyczne związki.

Jak sobie radzić gdy mamy niską samoocenę?

Osoby z niską samooceną mogą spróbować samodzielnej pracy nad sobą albo skorzystać z wsparcia psychoterapeuty. Warto zdać sobie sprawę ze swoich mocnych i słabych stron. Swoje talenty należy dalej rozwijać natomiast słabości podzielić na te, które da się poprawić oraz na te, na które nie mamy wpływu. Poprawie samooceny służy przebywanie z życzliwymi osobami, które pomagają nam myśleć o sobie dobrze. Jednocześnie jeśli mamy w otoczeniu osoby toksyczne, to o ile kontakt z nimi nie jest konieczny, należy ich unikać. Osoba, która ma niską samoocenę powinna postarać się o choćby niewielkie sukcesy w swoim życiu. W tym celu warto podejmować nowe wyzwania o stopniu trudności adekwatnym do możliwości.

Pamiętaj, że to ty jesteś najważniejszy

Wiele osób wpada w pułapkę zadowalania wszystkich dookoła. Na pierwszym miejscu są potrzeby dzieci, męża, rodziców czy polecenia szefa. Dla nas samych często brakuje już czasu lub siły. Jest wiele kobiet, które obiecują sobie, że jak dzieci trochę podrosną pójdą na kurs, otworzą firmę, założą bloga…Tymczasem lata mijają a one ciągle stawiają siebie na końcu. Jest to bardzo zła postawa bo prowadzi do frustracji. Każda kobieta, która ma dzieci powinna pamiętać, że najlepsza mama to szczęśliwa i wypoczęta mama. Jeśli więc po raz kolejny stoisz przed perspektywą wykonania czegoś, czego nie chcesz, zastanów się po co masz to robić, dla kogo i czy ty w tym wszystkim jesteś ważna.