Ogórecznik lekarski – uprawa i właściwości

Ogórecznik lekarski – uprawa i właściwości

Należący do rodziny ogórecznikowatych ,ogórecznik lekarski, jest w Polsce coraz popularniejszą rośliną ozdobną. Jednak poza walorami estetycznymi należy docenić również jego właściwości lecznicze. ,Jak uprawiać ogórecznik lekarski, i jak wykorzystać go w kuchni? – o tym już za chwilę.

,Uprawa ogórecznika lekarskiego w ogrodzie

,

Wiele roślin najlepiej prezentuje się wtedy, kiedy są posadzone w grupach po kilka lub kilkadziesiąt sztuk obok siebie. Należy do nich właśnie ogórecznik. Jego uprawa jest dość prosta. Roślina świetnie rozmnaża się z nasion – kiełkują niemal wszystkie. Wymagają jedynie wilgoci i lekkiego przysypania ziemią. Ze względu na dużą ekspansywność rośliny, podczas sadzenia należy uwzględnić kilkudziesięciocentymetrową strefę, która oddzieli ogórecznik od innych kwiatów. W dobrym podłożu bardzo mocno się rozrasta i może konkurować z innymi roślinami, skutecznie je wypierając. Jeżeli za rok planujemy w miejscu ogórecznika posadzić inne kwiaty, należy go zebrać przed przekwitnięciem i wydaniem nasion. Nawet te wydane do gruntu bardzo dobrze kiełkują kolejnego roku.

,Ogórecznik lekarski, rośnie dobrze na każdej glebie, jednak wymogiem obfitego kwitnienia jest dostarczanie mu wody, szczególnie w okresie letniej suszy. Nie tylko zapobiega to jego pokładaniu się, ale i zapewnia obfitsze nektarowanie, z którego z chęcią korzystają pszczoły, trzmiele i inne owady. Kwitnie w okresie od czerwca do lipca i osiąga wysokość nawet 60 cm.

,Ogórecznik lekarski – właściwości

,

Wystarczy urwać lub nawet lekko przetrzeć liść rośliny w palcach, aby poczuć świeży zapach ogórka. Wykorzystywane są zarówno kwiaty ogórecznika (w postaci kandyzowanej), jak i liście. Pierwsze są ozdobą sałatek, zup owocowych i deserów, a drugie mogą być dodawane do sałatek, masła ziołowego i past twarogowych. Świeże listki ogórecznika idealnie sprawdzą się jako dodatek do orzeźwiających napojów na lato.

Do najważniejszych zdrowotnych właściwości ogórecznika należy działanie moczopędne. Dzięki temu wspomaga usuwanie z organizmu mocznika, kwasu moczowego i jonów chloru, wspierając leczenie chorób związanych nerkami. Działa także przeciwzapalnie, osłaniająco i uszczelniająco na naczynia krwionośne układu pokarmowego.

Wzbogacenie codziennej diety o ogórecznik z pewnością korzystnie wpłynie na zdrowie i ogólne samopoczucie. Należy jednak stosować go w umiarkowanej ilości, ze względu na zawartość alkaloidów. Dobrą wiadomością jest to, że już dwa listki w chłodnym napoju dają przyjemny, orzeźwiający smak, dlatego nie musimy się martwić o spożywanie ogórecznika w nadmiarze.