Buty do biegania

Buty do biegania

W jaki sposób dobrać buty do biegania ? Czym kierować się przy zakupie ? Czym charakteryzują się buty do biegania ? Czy każdy but do biegania będzie się nadawał do każdej nawierzchni ? Dzięki nam poznacie odpowiedzi na te oraz na inne pytania, dzięki czemu będziecie wiedzieli, na co macie zwrócić uwagę przy zakupie waszych butów do biegania.

W jaki sposób dobrać buty do biegania

Przede wszystkim buty do biegania muszą być wygodne, a stopa nie powinna w nich latać. W przeciwnym wypadku po pierwsze stopa będzie się obcierała, po drugie nie będzie ona stabilna, a co za tym idzie będziemy tracić na przykład cenne sekundy na zawodach. Jeżeli chodzi też o stabilizację, to warto sprawdzić, jaki mamy typ stopy, jeżeli na przykład nasza stopa ucieka do środka lub na zewnątrz, to pod tym kątem powinniśmy dobierać buty, w przeciwnym razie będą one niewygodne. Aby sprawdzić typ naszej stopy najlepiej wykonać pomiar na odpowiedniej maszynie, jaką posiadają niektóre sklepy z butami dla biegaczy.

Czym kierować się przy zakupie ?

Przede wszystkim tym do czego ma dany but służyć. Inne są buty do biegów przełajowych, na bieżni, a jeszcze inne do biegów miejskich. Przykładowo buty do biegów terenowych powinny posiadać odpowiedni bieżnik, który ułatwi nam bieganie w trudnym terenie, z kolei buty do biegania w mieście mają często lepszą amortyzację, przez co są zdrowsze dla naszych stawów, gdyż nie narażają ich na dodatkowe obciążenia wynikające z biegania po twardej powierzchni. Natomiast jeżeli szukamy butów do startu w zawodach na bieżni, to powinniśmy przede wszystkim celować w jak najlżejsze buty.

Czym charakteryzują się buty do biegania ?

Przede wszystkim wytrzymałością oraz wygodą. To najważniejsze cechy dobrego buta do biegania. W przeciwnym razie albo but szybko się zniszczy, albo będzie on nie wygodny, a w skrajnych przypadkach doprowadzi do długotrwałej i bolesnej kontuzji. Powinien on też we właściwy sposób zapewniać przyczepność na danej nawierzchni, nikt przecież nie chciałby się ślizgać w butach jak na lodowisku, bo może się to źle skończyć, oraz kosztować nas utratę czasu w czasie biegu. Ponadto mimo wszystko buty do biegania są stosunkowo lżejsze niż te, które używamy na co dzień lub ich ciężar jest inaczej rozłożony. Ponadto but do biegania dzięki nowoczesnym technologiom jest w stanie wydatnie poprawić nasz bieg, na przykład inaczej układając stopę w czasie biegu, prze co nasza noga lepiej się rozpędza, oraz traci mniej energii, co z kolei ma przełożenie na wyniki.