Odległa historia stron itnernetowych

Odległa historia stron itnernetowych

Internet jest już praktycznie częścią życia większości ludzi, ale mało kto wie kiedy on tak naprawdę powstał i jak rozwijała się jego historia. Pierwszy krok w komunikacji internetowej miał miejsce w roku 1988, kiedy to powstał pierwszy na świecie system IRC umożliwiający przeprowadzanie zdalnych rozmów na pomocą komputera. Był to bardzo ograniczony prototyp, ale początki zawsze są trudne.

Rok później, a dokładniej 13 marca strony internetowe miały swój debiut. Wtedy to światu został pokazany projekt dokumentu sieciowego. Pierwsza pełna strona internetowa została wrzucona na serwer w grudniu roku 1990, a już rok później opracowany przez uczonych z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych standard stworzenia stron WWW. W ciągu kolejnych lat największe organizacje danych kontynentów tworzyły własne webowe wizytówki jednak porównując je do aktualnych wersji wygląda to tak jakby postawić obok siebie człowieka nowoczesnego mieszkającego w wielkiej metropolii obok człowieka pierwotnego. Tamte strony internetowe nie były wcale ładne, a wręcz spartańskie, ale ludzie byli dumni tylko z tego, że w ogóle one istniały.

Do lutego 1993 roku wszystkie portale sieciowe zawierały tylko tekst, ponieważ to w tym miesiącu powstała pierwsza na świecie przeglądarka, która pozwalała użytkownikowi na zobaczenie grafiki. To był istny przełom, od tego czasu wszystkie nowe strony internetowe były upychane elementami graficznymi dzięki czemu zyskały wiele na estetyce oraz przejrzystości.

Kaskadowy arkusz stylów pozwalający na bardziej precyzyjne i wygodniejszy ustalanie stylów dodawanych na strony internetowe dla poszczególnych kontenerów danych tworzonych przez powstały wcześniej HTML, czyli CSS powstał w roku 1996. W tym samym roku światło dzienne ujrzał debiutancki komunikator internetowy pozwalający na komunikowanie się dwóch użytkowników oddalonych o setki kilometrów i nosi znaną do dziś nazwę ICQ. Aktualnie jest to bowiem jeden z najpopularniejszych tego typu programów.

Rok 1997 obfitował w kilka wielkich premier z których pierwszą było wprowadzenia do użytku języków kodowania na podstawie którego do dziś pisane są najbardziej zaawansowane strony internetowe, czyli PHP oraz JavaScriptu. Od czasu premiery JS powstały inne podobne narzędzia, które wykorzystują zasadę działania tego słownika kodowego takie jak AJAX, JQuery i inne. Wtedy także rozpoczęła działanie największa używana aktualnie wyszukiwarka stron WWW, czyli Google, która jednak nie była pierwszą, gdyż trzy lata wcześniej powstało Yahoo!, a dwa lata wcześniej AltaVista.

Do wyświetlania stron internetowych potrzebna jest przeglądarka internetowa. Pierwszą z nich była dość toporna Mosaic. W roku 1994 powstała debiutancka Opera oraz Netscape Navigator, a w 1995 oparty o kod Mosaica Internet Explorer. Aktualnie jedna z najpopularniejszych aplikacji do poruszania się do webowych portalach Mozilla Firefox wystartowała 9 listopada 2004 roku.

Strony internetowe są aktualnie używane na porządku dziennym i trudno by sobie wyobrazić moment w którym miałoby ich zabraknąć. Proces powstawania poszczególnych języków na podstawie których są one tworzone był długi, żmudny i będzie stale rozwijany do momentu osiągnięcia perfekcji, do którego w praktyce nie da się dojść, bo co chwilę wychodzą nowe technologie, więc cały czas będzie co rozwijać. Na dzień dzisiejszy największą nowością jest flash, który pozwala uzyskać nieosiągalne do tego momentu efekty wizualne, ale wymaga wielu drastycznych poprawek zanim stanie się tak popularny jak choćby nawet PHP.