Odkażanie pomieszczeń ozonem – czy jest skuteczne?

Odkażanie pomieszczeń ozonem – czy jest skuteczne?

Są takie przypadki, kiedy mop, ścierka czy odkurzacz nie wystarczą, aby dogłębnie i skutecznie posprzątać biuro, dom, mieszkanie, magazyn czy inne miejsce. Mowa tu chociażby o lokalizacjach, w których miały miejsce różnego rodzaju katastrofy naturalne, bądź które na przykład przez długi czas były pustostanami, co przy dużej wilgotności doprowadziło do pojawienia się grzyba czy różnego typu drobnoustrojów.

W takich przypadkach warto udać się po pomoc do specjalistów, korzystających z zaawansowanych narzędzi i metod o znacznie wyższej skuteczności niż te domowe. Jedną z dostępnych opcji jest tak zwane ozonowanie. Czy warto się nim zainwestować? Skąd bierze się jego wysoka skuteczność? Odpowiadamy!

Ozonowanie pomieszczeń skutecznie pozbywa się bakterii i wirusów

Ozon to gaz o właściwościach trujących, stąd też osoby wykonujące usługę ozonowania odznaczają się charakterystycznymi kombinezonami. Na tyle trujących, że jest on w stanie w krótkim czasie wyeliminować z pomieszczenia szkodliwe bakterie i wirusy, a także inne drobnoustroje. Ozonowanie pozwala również pozbyć się uciążliwych zapachów, które na tyle mocno “wgryzły” się w pomieszczenie, że sprzątanie tradycyjnymi metodami nic nie dawało.

Chodzi tutaj przykładowo o zapach powstały w wyniku częstego palenia papierosów w danym pomieszczeniu, lub wynikający z pożaru, zalania czy też zagrzybienia. Trzeba przy tym podkreślić, że mimo wysoce trujących właściwości ozonu nie jest to metoda odkażania, której trzeba się bać. Szybkie ulatnianie się tego gazu oznacza, że niedługo po zakończeniu procesu dezynfekcji będzie można na powrót korzystać z danego pokoju, bez ryzyka jakiegokolwiek zatrucia.

Ozonowanie jest nie tylko wysoce skuteczne, ale też bardzo wydajne, co ma spore znaczenie zwłaszcza w przypadku, gdy odkazić trzeba nie pojedyncze pomieszczenie, a przykładowo całe mieszkanie, dom czy biuro. Pozwala w relatywnie krótkim czasie pozbyć się problemów, które na pierwszy rzut oka mogłyby się wydawać niemożliwe do rozwiązania.

Odkażanie ozonem to dobra opcja dla firm i osób prywatnych

Profesjonalne usługi ozonowania pomieszczeń są dostępne w wielu polskich miastach, zarówno tych większych, jak i niektórych mniejszych – więcej na ten temat można przeczytać tutaj: kastelnik.pl/ozonowanie-pomieszczen-wroclaw/. Korzystają z nich nie tylko firmy, a także instytucje publiczne, ale też osoby prywatne.

Jak już wspomniano, odkażaniu mogą zostać poddane m.in. lokale mieszkalne i biura, ale także placówki medyczne, klatki schodowe i wiele innych lokalizacji.