Jeżeli pijesz słodzone napije, powinnaś natychmiast przestać

Jeżeli pijesz słodzone napije, powinnaś natychmiast przestać

Często słyszymy o tym, że słodzone napoje szkodzą. Ale dlaczego? Niezwykle rzadko podobne przestrogi są uzasadniane konkretnymi argumentami. Co tak naprawdę dzieje się w naszym organizmie przy nadmiernym spożyciu pełnych konserwantów napoi gazowanych, energetyków, słodkich soków i nektarów? Czy od czasu do czasu możemy sobie na nie pozwolić? A może na zawsze powinniśmy wykreślić je z naszego jadłospisu?

Pijesz? Przytyjesz!

Dla dobra bikini zacznijmy od argumentu najbardziej materialnego, bo widocznego gołym okiem. Słodzone napoje mogą mieć duży wpływ na naszą wagę. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jako płyny często nie są postrzegane w kontekście jedzenia. Inaczej mówiąc, łatwiej nam wypić duże ilości kalorycznego soku czy oranżady niż pochłonąć ciastko, choć w praktyce już 3 szklanki coli mniej więcej odpowiadają wartości energetycznej całkiem sporego batona.

Niestety, szczególnie latem często zwiększamy spożycie gazowanych i sztucznych napoi, które paradoksalnie, przez dużą zawartość cukru, jedynie wzmacniają uczucie pragnienia. Efekt? Pijemy jeszcze więcej tym samym narażając się na dodatkowe kilogramy.

Huśtawka emocjonalna

Słodzone napoje odciskają swoje piętno nie tylko na naszym wyglądzie zewnętrznym, ale i również na naszych emocjach. Szereg prowadzonych na całym świecie badań dowiodło, że spożywanie wysoko słodzonych napoi może mieć zgubny wpływ na nasze poczucie kontroli. W nadmiarze prowadzić mogą one do agresji, rozdrażnienia i irytacji, a to z kolei rzutuje nie tylko na nasze kontakty międzyludzkie, ale również i na umiejętność koncentracji. Dlatego tego typu łakoci nie powinniśmy dawać przede wszystkim dzieciom w okresie dojrzewania – wzmagają one skutki huśtawki nastrojów spowodowanej burzą hormonalną. Kłopoty ze skupieniem wpływają zaś na jakość nauki – rozkojarzony i nabuzowany nastolatek z pewnością nie będzie chciał zostać prymusem.

Cukrzyca w pakiecie

Dodatkowo, tego typu napoje pomagają w występowaniu szeregu niebezpiecznych dla naszego zdrowia chorób. Najczęściej wymienianym wówczas schorzeniem jest oczywiście cukrzyca – zarówno typu I, jak i II. Nieprawidłowa gospodarka cukrem może prowadzić nawet do śmierci. Spożycie kalorycznych napoi nadwyręża również i serce – badania wykazały ścisłą zależność pomiędzy dolegliwościami sercowo-naczyniowymi a konsumpcją wysokosłodzonych soft drinków. Od jakiegoś czasu dużo słyszy się również o ich kancerogennym wpływie – wśród często wymienianych następstw zamiłowania do colo-podobnych przysmaków możemy znaleźć m.in. raka trzustki, raka prostaty oraz piersi. Ich regularne spożywanie zaburza także pracę wątroby sprawiając, że staje się ona otłuszczona i mniej wydolna.

Podsumowując, negatywne skutki picia napoi słodzonych są, jak widać, różne i dotykać mogą nas wszystkich – niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Dlatego warto zarezerwować słodki napój na specjalną okazję lub w ogóle zrezygnować z kalorycznych soft drinków. Picie słodzonych napoi szkodzi, doprowadzić może bowiem do poważnych dolegliwości zdrowotnych, których leczenie pochłania zarówno dużo czasu, jak i pieniędzy.