Jakie zastosowanie mają farby olejne?

Jakie zastosowanie mają farby olejne?

Farby olejne są obecnie bardzo popularne. Wyróżnia je niezwykła trwałość, dzięki czemu mają one bardzo szerokie zastosowanie, zwłaszcza przy różnego rodzaju pracach remontowych, ale nie tylko, ponieważ idealnie sprawdzą się one dla osób malujących obrazy, niezależnie od tego, czy robią to profesjonaliści, czy też amatorzy hobbistycznie. Farby olejne, zaliczyć można do rodzaju farb, które przetrwają chociażby najcięższe warunki użytkowania. Ogromnym atutem farb olejnych, są ich doskonałe właściwości. Obecnie znajdziemy na rynku bogatą paletę kolorów farb olejnych, dlatego też dla nikogo nie będzie problemem znalezienie właściwego odcienia.

Farby olejne i ich cechy

W farbach olejnych nie znajdziemy żywicy, co jest ogromnym plusem, ponieważ stworzone dzięki nim powłoki nie ulegają pęknięciom, jak również nie łuszczą się. Doskonale przepuszczają one parę wodną, dzięki czemu można malować nimi różnego rodzaju powierzchnie, w tym również drewno, które dzięki właściwościom, jakie mają farby olejne, jest zabezpieczone przed gniciem, jakie wywoływane jest przez utrzymującą się wilgoć. Farby olejne zawierają biel cynkową, która sprawia że pomalowana powłoka, jest odporna na niekorzystne warunki pogodowe. Możemy farby olejne kupić w wielu kolorach, a do ich barwienia, wykorzystuje się mineralne, bądź ziemne pigmenty, jakie są odporne na światło.

Jaki rodzaj płótna lub innego materiału powinien być wykorzystywany do farb olejnych?

W wypadku malowania farbami olejnymi, doskonale sprawdzą się zarówno lniane, jak również bawełniane płótno, a także drewniane podłoże, typu panele, deski, czy też gruby i sztywny papier. Ważne jest to, aby materiał wytrzymał bez problemu ciężar nakładanych na niego farb. Zanim przystąpimy do malowania, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podobrazia, tak aby farba mogła do niego dobrze przylgnąć. Kluczowe jest odseparowanie farby od wsparcia, żeby płótno mogło być sztywne i sprężyste. Trzeba ponadto uszczelnić jego strukturę, za pomocą kleju kostnego, czy też roztworu żelatyny. Później należy zagruntować materiał. a zatem nałożyć gesso. Właściwie nałożony grunt malarski składa się z dwóch warstw: pionowej oraz poziomej. Gesso schnie bardzo szybko, sprawiając że materiał błyskawicznie staje się elastyczny.

Ważne jest to, aby podłoże na które chcemy nałożyć farby olejne, było chłonne, czyste, suche, odtłuszczone, miało neutralne pH i nie zawierało żadnych substancji chemicznych, które mogłyby sprawić, że farby nie rozprowadzałyby się dobrze po płótnie,