Jakie wymagania należy spełnić, aby otrzymać kredyt dla obcokrajowca?

Jakie wymagania należy spełnić, aby otrzymać kredyt dla obcokrajowca?

Rosnąca społeczność międzynarodowa w Polsce wiąże się z tym, że pojawia się zapotrzebowanie na produkty bankowe dla obcokrajowców, czyli na przykład kredyt dla Ukraińca. W końcu konieczność czy chęć zaciągnięcia kredytu niezależna jest od obywatelstwa – u każdego może pojawić się zapotrzebowanie na dodatkową gotówkę. Banki przygotowały się na taką popularność i coraz częściej mają w swojej ofercie właśnie kredyt dla obcokrajowców, a przy tym umożliwiają niekiedy również obsługę w obcym języku (przede wszystkim ukraińskim i rosyjskim). Jednak jak można się spodziewać, niełatwo jest takie kredyty otrzymać. Wobec tego jakie warunki trzeba w tym celu spełnić?

Nie obejdzie się bez dużej ilości dokumentów

Nawet polscy obywatele muszą przy próbie zaciągnięcia kredytu dostarczać bankom szereg dokumentów. Nie inaczej jest w przypadków obcokrajowców, wręcz przeciwnie – ich czeka jeszcze większa ilość formalności.

Wiąże się to z tym, że bankom bardzo zależy na dokonaniu precyzyjnej oceny możliwości finansowych klientów. Dzięki temu ani nie stracą one na niewypłacalnych kredytobiorcach, ani klienci nie będą musieli potem męczyć się z kredytem, na którego spłatę ich po prostu nie stać.

W tym celu wykorzystuje się obliczaną na podstawie bardzo wielu czynników zdolność kredytową. Bardzo istotna jest zwłaszcza historia kredytowa, która daje obraz wiarygodności danej osoby pod kątem terminowości spłacania zobowiązań finansowych. Jak można się domyślić, znacznie ciężej jest takich obliczeń dokonać dla obcokrajowców. Stąd też wynika potrzeba (a także z konieczności potwierdzenia ich tożsamości) dostarczania bankom tak dużej ilości dokumentów.

Zaliczać się do nich mogą: aktualny paszport, zgoda na podjęcie zatrudnienia, karta czasowego lub stałego pobytu i zaświadczenie o meldunku. Niezbędny będzie także numer PESEL. Ponadto bank może poprosić o wyciągi z polskiego konta bankowego.

Do zweryfikowania historii kredytowej niezbędny będzie raport z odpowiednika Biura Informacji Kredytowej dla kraju pochodzenia potencjalnego kredytobiorcy.

Jak otrzymać kredyt będąc obcokrajowcem?

Zgromadzenie i dostarczenie do banku potrzebnych dokumentów niekoniecznie musi od razu gwarantować pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Największą szansę na kredyt dla Ukraińca lub innego obcokrajowca w Polsce mają osoby, które pracują tutaj już od dłuższego czasu, najlepiej na podstawie umowy o pracę, a także mogą się wylegitymować regularnymi wpłatami na konto wynagrodzenia z tego tytułu.

Warto od początku budować dobrą polską historię kredytową i zadbać o to, aby na pewno spłacać raty w terminie, żeby w BIKu nie pojawiły się żadne negatywne wpisy. W przeciwnym wypadku otrzymanie kolejnego kredytu będzie znacznie trudniejsze.

Nie masz szans na kredyt w banku? Sprawdź pożyczki społecznościowe, może to właśnie rozwiązanie idealne dla Ciebie.