Jak zmotywować się do nauki – 3 niezawodne sposoby

Jak zmotywować się do nauki – 3 niezawodne sposoby

Problem z motywacją do nauki to coś, co spotyka bardzo wiele uczniów. Prawda jest taka, że nie zawsze mamy siłę i chęci na przyswajanie kolejnej dawki materiału w momencie, gdy nie zrozumieliśmy jeszcze dobrze poprzednich lekcji. Niestety, jeśli zbliża się sprawdzian lub poważny egzamin, od którego zależy Twoja końcowa ocena, to konieczna będzie nauka. Nie ważne jak bardzo Ci się nie chce, po prostu musisz znaleźć motywację do nauki i zacząć działać. Aby nieco ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy dla Ciebie sprawdzone sposoby na to, jak zmotywować się do nauki i zaliczyć egzaminy na piątkę z plusem.

Ustal sobie cel|

Nigdy nie poczujesz odpowiedniej motywacji do tego, aby się uczyć, jeśli nie będziesz widzieć w tym sensu. Na początek ustal sobie cel, do którego chcesz dążyć i zastanów się, co da Ci nauka. Być może będzie to dobra ocena z jakiegoś przedmiotu? A może nagroda od rodziców za zaangażowanie i przyniesienie dobrego świadectwa? Nie ważne, jaki będzie Twój cel, ważne, aby był on na tyle motywujący, że łatwiej będzie Ci otworzyć książki i po prostu zacząć się uczyć. Jeśli nie będziesz wiedzieć, po co właściwie to robisz, to bardzo szybko stracisz zapał, a w końcu nie o to chodzi. Możesz stawiać sobie zarówno bliskie cele takie jak np. zaliczenie sprawdzianu na 5, aby podwyższyć swoją średnią, a także te, które wymagają więcej czasu do zrealizowania. Pomyśl sobie, że jeśli będziesz regularnie przyswajać wiedzę, to łatwiej będzie dostać Ci się na studia i zdobyć wymarzoną pracę.


Zaplanuj naukę

Jeśli nie ustalisz sobie konkretnego planu na naukę, to trudniej będzie Ci się do niej zabrać. Podziel sobie materiał, którego musisz się nauczyć na kilka mniejszych części i rozplanuj sobie dokładnie dni i godziny, w których będziesz się uczyć. Po pierwsze nie będziesz musiał na raz uczyć się wszystkiego, co jest bardziej motywujące niż uczenie się na ostatnią chwilę. Po drugie będziesz przeznaczał tylko określony czas np. godzinę, a nawet dwie dziennie a później będziesz mógł zająć się czymś przyjemnym. Zaplanowana nauka będzie dawać lepsze efekty niż niezorganizowane działanie i łapanie się wszystkiego naraz, bo wcześniej nie robiło się nic. Na http://twoja-motywacja.pl/ znajdziesz kilka przydatnych wskazówek jak się zmotywować i dobrze zaplanować swój dzień.

Ucz się z innymi

Siedzenie samemu w swoim pokoju i uczenie się nie dla każdej osoby jest atrakcyjną wizją. Niektórzy o wiele chętniej uczą się w grupie i lubią dzielić się wiedzą z innymi. Jeśli nie podoba Ci się nauka w samotności, to zapytaj swoich znajomych czy nie mają ochoty pouczyć się razem z Tobą. Będziecie wzajemnie motywować się do pracy i będzie to ciekawszy sposób na naukę niż siedzenie samemu przed książką. Wspólne spotkania ze znajomymi będą Cię motywować do tego aby wyjść z domu i nauczyć się nowych rzeczy, Pamiętaj że w grupie jest raźniej i może do obudzenia w sobie motywacji potrzebujesz kilku dodatkowych osób?

Więcej informacji na temat motywacji znajdziesz na stronie http://twoja-motywacja.pl/.