Jakie są strefy przestrzenne człowieka?

Jakie są strefy przestrzenne człowieka?

Proksemika to dziedzina nauki opisująca przestrzeń osobistą człowieka. Wyobraźmy sobie, że wokół nas roztoczona jest bańka powietrza, podobna do kapsułki. Ta bańka towarzyszy nam codziennie a jej rozmiar jest zależny od gęstości zaludnienia obszaru, w którym mieszkamy. Dla miejsc gdzie spotyka się mniejszą ilość ludzi rozmiar kapsuły jest większy. Oznacza to, iż ktoś potrzebuje większej przestrzeni osobistej. Zazwyczaj ludzie mieszkający na wsi potrzebują jej więcej o tych żyjących w miastach. W wyniku przeprowadzonych badań można wyróżnić kilka stref przestrzennych każdego człowieka:

1. Strefa intymna. 15- 45 cm
Jest to najważniejsza strefa. Dlaczego ? Bo jest ona zarezerwowana dla osób nam najbliższych: przyjaciół, rodziny. Podstrefa (poniżej 15 cm) dotyczy właściwie bardzo intymnych kontaktów.

2. Strefa osobista. 45 cm – 1,22 m
W tej strefie znajdują się osoby, które dobrze znamy: przyjaciele, osoby z firmy, z którymi dobrze się dogadujemy.

3. Strefa społeczna. 1,22 – 3,6 m
Taką odległość zachowujemy wobec osób, których dobrze nie znamy (w różnego rodzaju galeriach handlowych, podczas zakupów w sklepie, rozmowy z osobami, które dokonują jakiejś pracy remontowej w naszym domu itp. .)

4. Strefa publiczna. powyżej 3,6 m
Odległość powyżej 3,6 m sprawia, że nie czujemy się skrępowani w obecności znacznej ilości osób np. podczas wystąpień.

Powyższe odległości mogą ulegać zmianom w zależności od miejsca pochodzenia czy choćby płci. Kobiety w kontaktach z innymi osobami stoją bliżej nich a niżeli mężczyźni.

Myślę, że i Ty odczułeś kiedyś moment, kiedy ktoś obcy próbował „przekłuć Twoją bańkę” stając za blisko Ciebie, gdy wokół było dużo wolnego miejsca. Często do takiej sytuacji dochodzi w windzie, kiedy stojąc za blisko obok nieznanych nam ludzi czujemy się nieswojo, unikając kontaktu wzrokowego, milcząc i myśląc by już z niej wysiąść. Wychodząc czujemy podświadomą ulgę.

Ciekawym przykładem jak ważna jest nasza przestrzeń osobista może być również więzienna cela, w której przebywa kilku więźniów. Zbyt małe pomieszczenie i zbyt duża liczba osób powoduje zwiększenie poziomu agresji, ponieważ zostaje zmniejszona przestrzeń osobista skazanego. Dlatego też więzienna izolatka, w której nikt nie narusza przestrzeni działa uspokajająco na przestępcę.

W ostatnim czasie mamy do czynienia z licznymi zamieszkami, strajkami w Grecji czy Hiszpanii. W tym wypadku na agresję prócz bezpośredniego niezadowolenia ludzi wynikającego z wysokiego bezrobocia i ogólnego niezadowolenia z sytuacji ekonomicznej kraju, wpływa również nieustanne naruszanie strefy intymnej każdego demonstranta przez inne osoby uczestniczące w manifestacji. Dlatego tak łatwo o niezadowolenie wśród tłumu i krwawy przebieg wydarzeń.

Pamiętajmy zatem aby nie naruszać przestrzeni osobistej nieznanych nam osób unikając dyskomfortu zarówno drugiej osoby jaki i swojego.