Jak zaplanować idealne zaręczyny?

Jak zaplanować idealne zaręczyny?

„Oświadczę się jej!” Taka wewnętrzna decyzja to tylko pierwszy, choć bardzo ważny krok. Jednak zazwyczaj jest to dopiero początek. Pojawiają się tysiące niepoukładanych myśli, obaw i pytań. Co zrobić, żeby wszystko wypadło idealnie? Jak sprawić, żeby serce wybranki zabiło mocniej i popłynęły łzy szczęścia? Jak uniknąć rozczarowania? Jeśli takie myśli ciągle zaprzątają ci głowę, to najwyższy czas, żebyś wziął się za ten temat na poważnie. Poniżej przedstawiamy kilka niezbędnych wskazówek jak sprawić by ta chwila była idealna.

Na początek konieczne jest abyś odpowiedział sobie na parę niezwykle ważnych pytań:

Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś „TAK” to znak, że jesteś gotowy by zadać najważniejsze pytanie tej jedynej. Jeżeli jednak na któreś z pytań odpowiedziałeś przecząco lub nie jesteś do końca pewny, może powinieneś wstrzymać się na jakiś czas i jeszcze raz wszystko dokładnie przemyśleć.

Zatem wszystko już zostało przemyślane a decyzja zapadła – „Poproszę ją o rękę!”

Nie pozostaje, więc nic innego jak rozpocząć przygotowania do tej wyjątkowej chwili. Ale od czego zacząć? W dalszej części tego artykułu postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Kiedy ?

Ty już jesteś pewien swoich uczuć i tego, że chcesz właśnie z nią spędzić resztę życia. Jednak czy jesteś pewien, że twoja wybranka także jest już gotowa? Zanim, więc zaczniesz zastanawiać się nad metodą oświadczyn, upewnij się, że ona właśnie na nie czeka. Nie chcesz chyba spotkać się z odmową bo: „nie jestem jeszcze gotowa”, „chyba wszystko dzieje się zbyt szybko”, itd. Jeśli nie jesteś pewien czego pragnie twoja ukochana, podpytaj jej przyjaciółek lub siostry. Może jednak twoja kobieta daje ci znaki, których nie dostrzegasz. Często wspomina o dzieciach, zachwyca się ślubami koleżanek, pierwsza ustawia się do łapania bukietu na weselu, z błyskiem w oku spogląda na suknie ślubne w witrynach sklepowych, a może po prostu wykazuje oznaki zniecierpliwienia długim oczekiwaniem? Czasem warto po prostu porozmawiać ze swoją ukochaną o tym czego pragnie. Jeśli już dojdziesz do wniosku, że twoja wybranka czeka tylko na twój ruch, nie zwlekaj i do dzieła!

Jaka ona jest ?

Dobrą metodą na sprawienie, żeby miejsce oświadczyn oraz rodzaj pierścionka nie były powodem do wstydu oraz rozczarowania wybranki jest zastanowienie się jaka ona jest. Jaki ma charakter, co lubi, w jakich sytuacjach czuje się swobodnie a jakie ją krępują lub wręcz denerwują. Bardzo ważne jest żeby dopasować pierścionek i metodę oświadczyn do osobowości oraz temperamentu ukochanej.

I tak, jeśli twoja wybranka jest otwarta na ludzi, tryska humorem a do tego jest spontaniczna i niekiedy gadatliwa. Uwielbia być w centrum uwagi, jest beztroska czasem roztrzepana, ale potrafi też patrzeć na ludzi z góry. Często bagatelizuje problemy i niebezpieczeństwa, a przy tym jest wrażliwa na problemy innych. Oznacza to, że dla twojej ukochanej najlepsze oświadczyny to – szalone oświadczyny. Pełne energii, w otoczeniu sporej grupy osób, które będą dzielić jej radość. Dla takiej osobowości najważniejszy jest ruch, pozytywna energia i nietuzinkowość!

Natomiast jeżeli twoja przyszła narzeczona jest osobą pogodną, łagodną i zdyscyplinowaną, nielubiącą pośpiechu i zawrotnego tempa. Jednocześnie posiada zdolność do zachowywania zimnej krwi w trudnych sytuacjach i opanowania chaosu. Najbardziej nienawidzi agresji i ordynarności. Jest wrażliwa, zrównoważona i niezwykle cierpliwa. To znak, że najlepsze dla niej zaręczyny to – ostoja spokoju. Najlepiej tylko we dwoje w romantycznej scenerii. Bez zbędnych niespodzianek i szaleństw. Liczy się tu atmosfera intymności, wyjątkowości chwili, powagi i romantyzmu.
Przyszłe panny młode ceniące spokój z naturalną skłonnością do pesymizmu i roztrząsania problemów. Powściągliwe, a niekiedy nawet lękliwe. Oczytane marzycielki o niebanalnych poglądach, wrażliwe na krytykę. Często zaskakujące swoich partnerów celną uwagą czy porównaniem. Jeśli taka właśnie jest twoja ukochana, postaw na pełną kontrolę. Ważne jest, abyś uniknął wprowadzenia swojej wybranki w poczucie zakłopotania oraz atmosfery nerwowości. Koniecznie zadbaj o każdy szczegół i nie pozostawiaj nic przypadkowi. Jeśli będziesz tylko miał nad wszystkim pełną kontrolę metoda oświadczyn jest dowolna. Ale koniecznie z nutką romantyzmu!

Dziewczyny o temperamencie „awanturniczek”, zmienne i impulsywne. Posiadające niespożytą energię. Prowadzące aktywny tryb życia. Biorące wszystkie sprawy w swoje ręce z instynktem przywódcy i organizatora. Nielubiące sprzeciwu, a zarazem pełne optymizmu. To osoby, dla których idealne oświadczyny to – moc wrażeń! Muszą być oryginalne, nietypowe, może nawet szalone. Najlepiej, jeśli wrażenia i niespodzianki trwać będą jeszcze po wypowiedzianym „tak”. Doskonałe będą również oświadczyny, w których część roli będzie leżała w rękach przyszłej narzeczonej.

Co nas łączy ?

Planując oświadczyny zastanów się: „co was łączy?”. Co lubicie razem robić? Czy macie wspólne hobby, zainteresowania, lubicie tą samą muzykę, filmy, potrawy? Może razem należycie do jakiegoś klubu sportowego, tanecznego? Jesteście czyimiś zagorzałymi fanami? Pomyśl czy jesteście aktywni i spędzacie razem czas na trekkingu, żeglowaniu, wyprawach rowerowych, a może wręcz przeciwnie, wolicie leniuchować na plaży, zwiedzać spacerkiem nowe miejsca, chodzić do kina, teatru? Zastanów się dobrze nad tym, co was łączy i sprawia, że jesteście sobie bliżsi. Może to być doskonała baza pomysłów na miejsce i formę oświadczyn. Łatwiej też wtedy o zachowanie wszystkiego w tajemnicy. Można przecież wybrać się z ukochaną na „zwykłą” przejażdżkę rowerową i zabrać ze sobą pierścionek Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić i zachować jednak, choć nutkę romantyzmu, która powinna towarzyszyć tej wyjątkowej chwili.

Jaką wybrać datę, godzinę ?

Data którą wybierzesz na oświadczyny zależy tak naprawdę tylko od Ciebie. My możemy tylko podpowiedzieć czym warto się kierować podczas wybierania daty. Otóż może to być dzień przy okazji świąt, np. Wielkiej Nocy czy Bożego Narodzenia (na pewno radosnego święta) lub długi weekend. Trzeba jednak pamiętać, że w takich dniach wiele miejsc, lokali itp. może być nieczynna, więc jeśli planujesz oświadczyny np. w restauracji warto wziąć ten fakt pod uwagę. Tą wyjątkową chwilę można połączyć również z rocznicą waszego pierwszego spotkania, pocałunku, pierwszej randki. Najważniejsze żeby ta data była dla Was obojga wyjątkowa, będzie to bowiem później dzień Waszego święta. Jeśli chodzi o godzinę, tutaj również trzeba pamiętać o godzinach otwarcia miejsc, które nas interesują. Warto również wybrać w miarę wczesną godzinę, aby pozostawić czas na romantyczny spacer, kolację, słowem na elementy, które pozwolą sprawić by ten dzień i radość trwały dłużej.

Planowanie wydatków.

Przemyśl dokładnie jakim budżetem dysponujesz. Następnie spróbuj zrobić wstępny (szacunkowy) kosztorys wydatków związanych z oświadczynami. Podlicz w nim koszt pierścionka, kwiatów, ewentualnych: biletów wstępu, transportu, atrakcji, oprawy muzycznej, kolacji lub obiadu (a może również śniadania), noclegu, dekoracji, wynajętych osób, lokalu itp. Takie kalkulacje mogą pomóc Ci w podjęciu decyzji co do sposobu oświadczyn. Dużo bowiem zależy od tego na jak duże szaleństwo możesz sobie pozwolić.

Profesjonalne oświadczyny.

Zawsze możesz również skorzystać z pomocy profesjonalistów. Prawie każda agencja ślubna posiada w swojej ofercie organizację oświadczyn jak również przyjęć zaręczynowych. Konsultanci poproszą Cię o opisanie swojej wybranki, jej charakteru, tego co lubi oraz paru słów o tym jak się poznaliście i co Was łączy. Taka, rozmowa oraz doświadczenie i profesjonalizm konsultantów pozwolą im na stworzenie kilku scenariuszów oświadczyn pasujących właśnie do Was. Po dokonaniu, przez Ciebie ostatecznego wyboru scenariusza, konsultanci zajmą się już całą resztą i dopilnują na miejscu żeby wszystko przebiegło zgodnie z planem. Tobie oraz twojej ukochanej pozostanie już tylko cieszenie się wspólnym szczęściem.

W jaki sposób się oświadczyć ?

Jeśli jesteś już pewny swojej decyzji i odpowiedzi wybranki, czas na zastanowienie się nad tym JAK się oświadczyć. Przede wszystkim pamiętaj o dopasowaniu metody oświadczyn do temperamentu i osobowości partnerki (patrz pkt. 2 – „Jaka ona jest?”). Sam najlepiej znasz swoją partnerkę i tylko ty powinieneś najlepiej wiedzieć co sprawi jej radość. Jeśli decyzja o ślubie wynika z waszej wspólnej rozmowy i jest to wasza wspólna decyzja (bez tradycyjnych oświadczyn z zaskoczenia), możecie razem wybrać się na poszukiwanie pierścionka a potem wspólnie odwiedzić rodziców, gdzie w tradycyjny sposób jako przyszły młody poprosisz rodziców o rękę ich córki.

Bez względu na wybrane miejsce i metodę oświadczyn, pamiętajmy o tym, by w szaleństwie planowania atrakcji nie zapomnieć o tym, co najważniejsze. Wyjątkowości chwili i emocjach jakie powinny tej chwili towarzyszyć. Drżący głos, łza w oku i słowa prosto z serca to elementy, bez których nie obejdą się żadne, nawet najbardziej oryginalne oświadczyny. I to te elementy będzie już zawsze wspominać twoja przyszła żona.

Oczywiście nietuzinkowa oprawa towarzysząca TEJ chwili powinna podkreślić jej wyjątkowość. Już samo miejsce często samo w sobie tworzy odpowiednią atmosferę. Możemy jej jednak nieco dopomóc. Piękne, pachnące kwiaty, blask świec, ulubiona muzyka w tle i nawet ciasna kawalerka, czy hotelowy pokój może być romantycznym gniazdkiem. Nawet bajkowy, zamkowy taras nad brzegiem morza gdzieś w tropikach może być jeszcze bardziej magiczny z malutkim stolikiem, butelką szampana i bukietem pachnących róż

Jaki pierścionek wybrać ?

Tak jak i wybór metody oświadczyn, tak i wybór pierścionka zaręczynowego powinien być dopasowany do charakteru i temperamentu dziewczyny.

Kobiety otwarte na ludzi, tryskające humorem a do tego spontaniczne i niekiedy gadatliwe. Uwielbiające znajdować się w centrum uwagi, beztroskie i czasem roztrzepane. Potrafiące patrzeć na ludzi z góry. Często bagatelizujące problemy i niebezpieczeństwa, a przy tym wrażliwe na problemy innych, docenią pierścionki klasyczne. Najlepszy będzie pojedynczy diament o brylantowym szlifie w szatonowej oprawie. Ważne by pierścionek był esencją klasycznej elegancji, bez zbędnych fantazyjnych kształtów i opraw. Pojedynczy diament można ewentualnie zastąpić szafirem lub rubinem.
Panie o pogodnej osobowości, łagodne i zdyscyplinowane, nielubiące pośpiechu i zawrotnego tempa. Jednocześnie posiadające zdolność do zachowywania zimnej krwi w trudnych sytuacjach i opanowania chaosu. Wrażliwe, zrównoważone i niezwykle cierpliwe. Docenią pierścionki klasyczne. Najlepszy będzie pojedynczy diament o brylantowym szlifie w szatonowej oprawie. Ważne by pierścionek był esencją klasycznej elegancji, bez zbędnych fantazyjnych kształtów i opraw. Pojedynczy diament można ewentualnie zastąpić szafirem lub rubinem. Taki pierścionek powinien być delikatny, subtelny a zarazem wyjątkowy.
Przyszłe panny młode ceniące spokój z naturalną skłonnością do pesymizmu i roztrząsania problemów. Powściągliwe, a niekiedy nawet lękliwe. Oczytane marzycielki o niebanalnych poglądach, wrażliwe na krytykę. Często zaskakujące swoich partnerów celną uwagą czy porównaniem. Docenią jedynie pierścionki nietypowe, oryginalne i „z duszą”. Taki pierścionek powinien być inny niż wszystkie. Musisz unikać banału ale nie przesadź! Zachowaj element elegancji. Może być to ciężki orzech do zgryzienia, ale jeśli dobrze znasz swoją partnerkę powinno pójść gładko. Jej wymarzony pierścionek musi mieć „ to coś ” oraz ten nieuchwytny blask – powodzenia!
Dziewczyny o temperamencie „awanturniczek”, zmienne i impulsywne. Posiadające niespożytą energię. Prowadzące aktywny tryb życia. Biorące wszystkie sprawy w swoje ręce z instynktem przywódcy i organizatora. Nielubiące sprzeciwu, a zarazem pełne optymizmu. To osoby, dla których idealny pierścionek powinien być ekstrawagancki. Duży, oryginalny i zapierający dech. Taki pierścionek będzie pokazywany wielokrotnie koleżankom i nie ma prawa sprawić zawodu. Powinien być kupiony u najdroższego jubilera w okolicy i błyszczeć blaskiem diamentów w otoczeniu, rubinów, szafirów lub szmaragdów w fantazyjnych oprawach. Nie bój się łączenia różnych metali i kamieni im bardziej okazały i wyjątkowy pierścionek tym lepiej!

Gdzie się oświadczyć ?

Szukając miejsca na oświadczyny również pamiętaj o osobowości partnerki. Jeśli już wiesz mniej więcej w jakiej scenerii będzie się czuła wyjątkowo, spróbuj taką scenerię znaleźć. W tym celu zacznij od przejrzenia mapy swoich okolic (lub miasta, kraju w którym chcesz cię oświadczyć). Zorientuj się gdzie znajdują się atrakcyjne punkty. Poszukaj w Internecie jakie ciekawe miejsca można znaleźć w okolicy. Szukaj zarówno miejsc „naturalnych” tj. góry, jeziora, łąki, zatoczki, strumienie, wodospady tip., jak i atrakcyjnych, tajemniczych punktów miasta tj. parki, place, stare zamki, bunkry, wieże, klimatyczne restauracje, muzea, teatry, opery, tarasy widokowe, mosty, fontanny, rynki itp. Gdy już wybierzesz odpowiednie miejsce lub miejsca zaplanuj czym tam dotrzesz i ewentualnie znajdź miejsce parkingowe. Przemyśl, gdzie z wybranego miejsca mógłbyś się potem udać. Pamiętaj też o planie „B” na wypadek złej pogody lub innych nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Najlepiej będzie, jeżeli sam przejdziesz się do wszystkich wybranych miejsc wzdłuż wybranej trasy i sprawdzisz na własnej skórze wszystkie szczegóły. Jeśli to tylko możliwe zarezerwuj wszystkie miejsca w jakich chcesz się znaleźć w TEN dzień. Jeśli planujesz wypad za granicę pamiętaj poczytać na temat obyczajów panujących w danym kraju, żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Zorientuj się też w godzinach pracy danych miejsc, restauracji, zabytków itp., wykorzystaj sprawdzone opinie osób, które odwiedziły już wybrane przez ciebie miejsce.

Tekst oświadczyn – Co powiedzieć ?

To bez wątpienia chyba najważniejszy element oświadczyn. Warto więc się wcześniej nieco przygotować. Nie chodzi tu jednak o napisanie przemowy czy nauczenie się wiersza na pamięć, chyba że twoja partnerka jest ich miłośniczką. Chodzi tutaj głównie o dokładne przemyślenie tego, co chce się w takiej chwili powiedzieć ukochanej. Ta krótka wypowiedź powinna być opisem uczuć jakie żywicie do swojej wybranki, opisem tego czym jest dla was jej obecność i bliskość oraz co sprawia, że jesteście pewni, że to właśnie z nią będziecie szczęśliwi. Najważniejsze w tej chwili jest aby wypowiadane przez was słowa płynęły prosto z serca, aby były szczere i przepełnione uczuciem do ukochanej. Ona z pewnością to wyczuje. Nie bójcie się łamiącego się głosu i łzy w oku. To tylko potwierdzi, że mówicie prosto z serca. Za wszelką cenę unikajcie jednak oklepanych tekstów zaczerpniętych z piosenek czy innych banalnych źródeł. Nawet jeśli nie jesteście urodzonymi mówcami i poetami to postawcie na szczere, własne słowa. Wasza przyszła narzeczona z pewnością doceni wasz wysiłek. Dla tych, którzy boją się, że w tej chwili strach odejmie im mowę, proponujemy zapisanie sobie wszystkiego co chcecie powiedzieć wybrance na papierze. Jednak nadal przypominamy, aby każde napisane słowo płynęło z waszego serca. Powodzenia!

Kogo zaangażować do pomocy ?

Pomocną dłonią podczas planowania oświadczyn mogą służyć przyjaciele, znajomi oraz rodzeństwo a nawet rodzice czy dziadkowie. Słowem, każdy kto posiada potrzebne w danej chwili informacje bądź zdolności. Rodzina lub znajomi mogą np. pomóc w utrzymaniu tajemnicy oraz posłużyć za tzw. przykrywkę, np. w celu doprowadzenia nieświadomej wybranki w odpowiednie miejsce i czekającego z niecierpliwością przyszłego narzeczonego. Zawsze warto jednak poprosić przynajmniej jedną zaufaną osobę, która w tym wyjątkowym dniu odciąży nas od konieczności załatwiania formalności, np. rozliczeń z lokalem, skrzypkiem, transportem czy chociażby będzie pamiętał o wszystkim, gdy uszczęśliwiony młody narzeczony zapomni o bożym świecie
Dla tych którzy chcą uniknąć wpadek proponujemy zaangażować profesjonalnych konsultantów z agencji ślubnych, którzy będą panowali nad całością. My polecamy naszych ekspertów z Wesele w Łodzi.