Jak wygląda ślub w krajach arabskich?

Jak wygląda ślub w krajach arabskich?

Ślub jak i cała jego otoczka w krajach arabskich jest jedną z najważniejszych wartości religijnych w islamie. Zasady dotyczące zawarcia małżeństwa zapisane są w Szariacie, czyli prawie jakie wynika z Koranu, czyli świętej księgi muzułmanów.  Dziś przede wszystkim praktykowane są śluby monogamiczne, jednak nadal zdarzają się śluby polegające na poligamie. Czyli na posiadaniu więcej niż jednej żony, ale nie więcej niż czterech. Na taki przepych pozwolić sobie mogą tylko mężczyźni majętni z bogatym posagiem. Aby móc poślubić więcej niż jedną kobietę, mężczyzna musi przede wszystkim zapewnić każdej z kobiet takie same warunki bytowe. Żadna z żon nie powinna być traktowana na różnych zasadach. Mąż musi zapewnić im takie samo traktowanie, identyczne warunki i jednakowo dzielić miłość na każdą z żon. Kobieta może jednak odmówić pójścia za mąż jeśli wybranek jest już w innym związku małżeńskim.

Kiedyś ważną rolę w tych kwestiach odgrywała swatka, która zapoznawała pary i rodziców Państwa Młodych. Kiedy rodzice młodych doszli do porozumienia i konsensusu, wówczas przystępowano do przygotowań przedślubnych. Dziś jest już trochę inaczej. Młodzi mają o wiele więcej swobody niż w przeszłości, sami mogą decydować w  wielu kwestiach. Trzeba jednak pamiętać, że wciąż rodzina ma prawo do wyrażenia własnego zdania. Jeżeli nikt nie zgłasza sprzeciwu dochodzi do podpisania specjalnej umowy przez Państwa Młodych w obecności dwóch świadków płci męskiej. Niekiedy pertraktacje trwają bardzo długo, poruszany w rozmowach jest przede wszystkim jeden, najważniejszy problem. Otóż, aby mężczyzna mógł poślubić daną kobietę musi wpierw zapłacić rodzicom Panny Młodej wiano za swoją wybrankę. Zazwyczaj umowa zostaje sporządzona przez Imama i podpisana w domu Panny Młodej bądź w meczecie.  Po podpisaniu dokumentów para staje się pełnoprawnie małżeństwem. Nie istnieją czynności podobne do europejskich.

Uroczystość weselna odbywać się może w domu Panny Młodej, a dla bardziej majętnych organizowana jest zabawa w hotelach pięciogwiazdkowych, w klubach cz innych atrakcyjnych miejscach. Panna Młoda przed włożeniem sukni ślubnej odbywa kąpiel oczyszczającą w mleku, następnie kobiety robią misterne fryzury i makijaż. Nieraz Panna Młoda ma kilka różnych kreacji i różne uczesania. Strój Panny Młodej charakteryzuje przepych i dużo kolorowej biżuterii. Wesele sponsorowane jest przez Pana Młodego i jego rodzinę.  Wesele jest też możliwością do pokazania się z jak najlepszej strony. Na zabawie weselnej osobno bawią się kobiety i osobno mężczyźni. Zazwyczaj jest to jedna duża sala przedzielona parawanem, bądź dwie mniejsze.

Zabawa weselna trwać może od czterech do siedmiu dni. W pierwszych dniach, Państwo Młodzi nie mogą się widzieć. Temu wszystkiemu towarzyszy przepych.

Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj henna, którą ozdabia się przede wszystkim dłonie i stopy Panny Młodej. wzory te mogą być niesamowicie piękne, i bardzo trudne, ale mają na celu cieszyć oko i zachwycać swym nietuzinkowym urokiem.

W niektórych krajach arabskich zaproszenia pisane są na sztywnych kartach papieru i wkładane do specjalnych, często ręcznie zdobionych tzw. poduszeczek materiałowych.

Warto na koniec przytoczyć ciekawe arabskie przysłowie: „Ojciec wielu córek jest bogatym człowiekiem”. Trzeba przyznać, że coś w tym jest.