Jak powstają hale sportowe? Budowa hal

Jak powstają hale sportowe? Budowa hal

Żelbetowe i murowane obiekty sportowe powoli odchodzą w niepamięć. Zastępują je za to nowoczesne hale na bazie konstrukcji stalowych, łukowe lub pneumatyczne. Pozwalają one na zmniejszenie kosztów budowy oraz czasu konstrukcji. Co ważne, nowoczesne obiekty sportowe wykorzystują nowe technologie i dużo lepiej wpasowują się w obecne trendy. Jak powstają nowoczesne hale sportowe? 

Budowa hal pneumatycznych 

Są stabilne, wytrzymałe i bezpieczne. Takie właśnie cechy posiadają sportowe hale pneumatyczne. Z tego rodzaju obiektów możemy korzystać przez długie lata, bez uszczerbku na jakości i usterek. To duża zaleta, szczególnie że hale sportowe narażone są na dużą eksploatację. Jak powstają hale pneumatyczne? 

Budowa hal pneumatycznych, inaczej nazywanych balonowymi, jest niezwykle szybka. Przede wszystkim nie potrzebujemy na nie specjalnego pozwolenia. Dzięki temu zaoszczędzimy czas na wypełnianiu różnych dokumentów i składaniu podań. Czas budowy zostaje skrócony również przez fakt, że postawienie hali pneumatycznej nie wymaga specjalnych fundamentów.  Co więcej, konstrukcja nie zawiera wewnętrznych podpór, co przekłada się na zmniejszenie kosztów inwestycji.  Hale pneumatyczne są nowoczesne, stabilne i wytrzymałe. Dlatego jeżeli zależy nam na krótkim czasie realizacji projektu, to będzie to najlepszy wybór. 

Nowoczesne i stabilne hale łukowe – jak powstają? 

Hale łukowe powstają na bazie innowacyjnych konstrukcji z drewna klejonego warstwowo. Dzięki specjalnej konfiguracji hale łukowe mają zwiększone maksymalne obciążenie. Tę cechę zawdzięczają konstrukcji opartej na łuku. To dobre rozwiązanie w przypadku obiektów, które muszą być stabilne i odporne na warunki zewnętrzne. Hala łukowa jest wytrzymała na zmiennie warunki pogodowe, dzięki czemu może być obiektem całorocznym. 

Głównym surowcem, który wykorzystuje się do konstrukcji hal łukowych, jest tarcica sosnowa i świerkowa. Z kolei do łączeń stosuje się ocynkowane łączniki. Następnie całość pokrywana jest specjalną płachtą, wykonaną z PVC. Ten rodzaj materiału jest gładki i prosty w utrzymaniu. Co ważne, plandeka PVC jest odporna na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Ponadto to chroni konstrukcję przed wiatrem, deszczem, śniegiem oraz promieniowaniem UV. Co wyróżnia sportowe hale łukowe? Oprócz stabilności dużą zaletą jest szybki czas montażu obiektu. Co więcej, hala jest nowoczesna i estetyczna, co też jest bardzo ważną cechą. 

Budowa nowoczesnych kortów tenisowych

Hale tenisowe to specyficzny rodzaj obiektów. Muszą mieć odpowiednie wymiary i właściwe podłoże, żeby komfort gry był na wysokim poziomie. Budowa hali tenisowej zaczyna się od projektu. Na tym etapie ustalany jest rodzaj konstrukcji – najczęściej hala łukowa na bazie konstrukcji stalowej. Niezwykle ważny jest także wybór pokrycia obiektu. Hala musi być odporna na zmiennie warunki atmosferyczne, jeżeli ma być obiektem całorocznym. W tym celu pokrycie hali wykonuje się w systemie podwójnej powłoki z poduszką powietrzną między powłokami. Ostatni etapem jest podłoże. Tutaj również można wybrać materiał, który najbardziej będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom.